Textová verzia
Nedeľa 25. jún 2017

Debata o plynovode Nord Stream 2

08.04.2016 08:22

Debata o plynovode Nord Stream 2Štátny tajomník Vojtech Ferencz sa 7. apríla na pôde rezortu stretol so splnomocnencom nemeckej spolkovej vlády pre globalizáciu, energetiku a klimatickú politiku Petrom Fischerom. Diskutovali o projekte rozšírenia kapacity existujúceho plynovodu cez baltské more pod názvom Nord Stream 2 medzi Nemeckom a Ruskom. Slovensko k nemu zaujalo kritický postoj spolu s ďalšími krajinami nášho regiónu.

Obavy vyjadrilo aj v spoločnom liste premiérov deviatich krajín z marca tohto roka, vrátane štátov V4. Vybudovanie projektu by mohlo viesť k zmene tranzitných tokov a obídeniu trasy cez Ukrajiny , čo je v rozpore s prioritou Slovenskej republiky v oblasti zaistenia energetickej bezpečnosti.

Vojtech Ferencz zdôraznil, že postoj slovenskej republiky sa oproti minulosti nemení. „Našou absolútnou prioritou je energetická bezpečnosť Slovenskej Republiky a zachovanie prepravy plynu cez Ukrajinu a Slovensko,“ konštatoval štátny tajomník. Nemecká strana považuje projekt rozšírenia plynovodu za komerčný, a nie vládny projekt a stavia sa k nemu neutrálne. „Záujmom nemeckej strany rozhodne nie je poškodiť záujmy krajín regiónu strednej a východnej Európy,“ – deklaroval Peter Fischer. Cieľom stretnutia bolo otvoriť diskusiu a výmenu pohľadov na projekt Nordstream 2 aj z odborného hľadiska. Obaja partneri sa dohodli na ďalšej vzájomnej komunikácii.


Fotogalérie:
Zdroj: MHSR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky