Textová verzia
Utorok 30. máj 2017

Druhý kontrolný deň dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach

20.01.2015 16:26

Druhý kontrolný deň dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v MochovciachMinister hospodárstva Pavol Pavlis dnes navštívil opäť stavbu 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach, aby sa priamo na mieste presvedčil, či deklarované napredovanie stavebných prác je
aj v skutočnosti na úrovni, ktorú prezentuje talianska strana. Tá totiž tvrdí, že tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce je dokončený na zhruba 82 percent. Súčasťou kontrolného dňa bolo aj vyhodnotenie plnenia prijatých 14 opatrení, ktoré mali zvýšiť kontrolný mechanizmus nad dostavbou a skvalitniť proces výstavby.


Pavol Pavlis: "Opatrenia naozaj priniesli efekt. Stavba sa pohla a realizácia celého procesu nabrala iné obrátky.“ Minister hospodárstva je nateraz menej spokojný s tempom prác na dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO).  "V novembri som povedal, že Talianom budeme dýchať na krk. Dnes po dvoch mesiacoch môžem konštatovať, že sa vďaka tomu naši talianski partneri zahriali. Potrebujeme ešte, aby sa spotili. Môžem však konštatovať, že prijaté opatrenia mali efekt. Samozrejme nesmieme zaspať na vavrínoch a musíme pokračovať ďalej,“ povedal na kontrolnom dni v Mochovciach minister Pavlis.

S prijatými opatreniami a následným zefektívnením prác na dostavbe jadrových blokov je spokojný samotný generálny riaditeľ Slovenských elektrární Luca D'Agnese. "Významne postúpili stavebné práce. Pripravili sme bezpečnostnú správu potrebnú pre zavážku jadrového paliva. V polovici tohto roka budeme pripravení na montáž vnútorných častí reaktora. Postúpili sme v oblasti pokládky kabeláže a miestnosti kontroly a riadenia. Pripravili sme už aj šesťkilovoltový podsystém potrebný pre spúšťanie bloku do prevádzky. Dosiahli sme v ostatných mesiacoch významný pokrok,“ zhodnotil práce na dostavbe tretieho bloku za ostatné mesiace D'Agnese. V súčasnosti je tretí blok dokončený na zhruba 82 percent. Tretí blok by mal začať komerčne vyrábať elektrinu v novembri 2016 a štvrtý o rok neskôr.

Mochovce budú prvou elektrárňou svojho druhu v Európe, ktorá splní všetky post-fukušimské požiadavky na nové jadrové elektrárne.


Fotogalérie:
Zdroj: SITA/Komunikačné oddelenie MH SR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky