Textová verzia
Piatok 23. jún 2017

EÚ ani Slovensko sa o dodávky plynu počas zimy obávať nemusia

08.12.2015 09:23

EÚ ani Slovensko sa o dodávky plynu počas zimy obávať nemusia Počas nadchádzajúcej zimy nebudú dodávky plynu pre EÚ a pre Slovensko zastavené. Ministra Vazila Hudáka o tom počas prvého dňa jeho dvojdňovej návštevy v Moskve ubezpečilo vedenie ruského plynárenského gigantu Gazprom.

"Alexej Miller ma uistil, že z ruskej strany nepríde k žiadnemu pozastaveniu dodávok plynu cez Ukrajinu pre európskych partnerov, a teda ani pre Slovensko," uviedol minister Hudák.
"Hovorili sme aj o rozšírení tzv. Severného toku (Nord Stream). Vysvetlil som pozíciu Slovenska, ktorá vychádza z toho, že rozšírenie Nord Streamu by nemalo podľa nás úplne vylúčiť tradičnú ukrajinskú cestu plynu cez Slovensko ďalej na Západ," spresnil.
Alexej Miller podľa Hudáka navrhol, aby časť ruského plynu, ktorá pôjde cez rozšírenú severnú cestu, išla reverzným tokom cez Nemecko, Česko, Slovensko do Rakúska. "To by bolo celkom zaujímavé riešenie pre Slovensko z hľadiska využitia Severného toku," poznamenal Hudák s tým, že so šéfom Gazpromu hovorili aj na tému cien zemného plynu určeného pre Slovensko.
Minister sa počas dňa sa stretol okrem predstaviteľov Gazpromu aj s ministrom priemyslu a obchodu Ruskej federácie Denisom Manturovom, ako aj so Sergejom Kirijenkom, šéfom Rosatomu, firmy, ktorá je dodávateľom jadrového paliva pre slovenské jadrové elektrárne. "Pán Kirijenko sa zaujímal o situáciu v Slovenských elektrárňach, o možnostiach spolupráce Rosatomu a Slovenských elektrární, hlavne pri dostavbe mochoveckých blokov, prípadne pri výstavbe nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach," doplnil Hudák.
V závere dňa minister hospodárstva SR rokoval aj s ruským ministrom pre energetiku Alexandrom Novakom. "Prerokovali sme s ním otázky, týkajúce sa plynu, ropy, jadrovej energetiky a možnej spolupráce. Konštatovali sme, že vývoj v týchto oblastiach ide dobrým smerom a že do budúcnosti potrebujeme rozvíjať spoluprácu jednak v tradičnej energetike, ale aj v nových sektoroch, ako sú obnoviteľné zdroje energie a energetická efektívnosť," dodal Hudák.


Fotogalérie:
Zdroj: MHSR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky