Textová verzia
Piatok 23. jún 2017

Medzinárodná energetická agentúra má nového výkonného riaditeľa

16.02.2015 15:20

Medzinárodná energetická agentúra má nového výkonného riaditeľa Riadiaca rada Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) minulý týždeň zvolila Dr. Fatiha Birola za budúceho výkonného riaditeľa na obdobie 2015-2019. Dr. Fatih Birol, súčasný hlavný ekonóm IEA, bude nástupcom Marie van der Hoeven, ktorej štvorročné funkčné obdobie vyprší k 31. augustu 2015.

Slovenská republika podporila kandidatúru Dr. Birola, ktorý od roku 1995 zastáva funkciu hlavného ekonóma a riaditeľa Direktoriátu pre energetickú ekonomiku IEA a je autorom vlajkovej publikácie IEA „Svetový energetický výhľad“. Je zakladateľom a predsedom Energy Business Council – platformy pre spoluprácu predstaviteľov energetických spoločností a tvorcov energetickej politiky členských krajín IEA. Je členom skupiny generálneho tajomníka Organizácie spojených národov na vysokej úrovni pre trvalo udržateľnú energetiku a časopis FORBES ho označil za jednu z najvplyvnejších osobností svetovej energetickej scény.

Dr. Fatih Birol je občanom Tureckej republiky narodeným v Ankare v roku 1958. Napriek faktu, že už dlhé roky žije mimo vlasti (v rokoch 1990-1995 pôsobil v OPEC-u vo Viedni), vláda Turecka intenzívne podporovala jeho kandidatúru. Je nositeľom radu medzinárodných vyznamenaní a ocenení.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) bola založená v roku 1974 a Slovenská republika je jej členom od roku 2007. IEA je autonómnou organizáciou v štruktúrach OECD, ktorá pracuje na zaistení spoľahlivej, dostupnej a čistej energie pre 29 členských krajín i krajín mimo OECD/IEA. Jej pôvodnou úlohou bolo pomáhať krajinám koordinovať spoločné akcie počas prerušenia dodávok ropy. Hoci ropná bezpečnosť ostáva kľúčovým aspektom jej práce, mandát IEA sa rozvinul a prehĺbil. Členstvo v agentúre umožňuje SR stály prístup k aktuálnym odborným publikáciám, štatistikám, analýzam a k medzinárodnej technologickej sieti.


Zdroj: Odbor medzinárodných vzťahov v energetike Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky