Textová verzia
Pondelok 26. jún 2017

Minister Hudák u výrobcov ultraľahkých lietadiel

13.08.2015 15:57

Minister Hudák u výrobcov ultraľahkých lietadielTri slovenské spoločnosti - AEROPRO Nitra, COMPLET Senica a AEROSPOOL Prievidza, ktoré vyrábajú ultraľahké lietadlá, navštívil v stredu 12. augusta minister hospodárstva Vazil Hudák s cieľom oboznámiť sa so situáciou v týchto firmách, ich výrobným programom a posúdiť prípadnú pomoc zo strany štátu.

Spoločnosť AEROPRO v Nitre vznikla v r. 1993 a je historicky prvou firmou, ktorá mala vyvinutý produkt a koncepciu ultraľahkého lietadla. V súčasnosti vyvíja nové modely, ale ako zdôraznili jej predstavitelia, výskum a vývoj si vyžadujú vysoké finančné náklady. Zamestnávajú zhruba 50 ľudí, ale radi by svoju firmu rozšírili.

Spoločnosť COMPLET v Senici vyrába mimoriadne úspešný model Shark, ultraľahké lietadlo, ktoré drží svetový rekord. "Prekonali sme tristo kilometrov za hodinu, čo je svetový unikát," hrdo konštatuje Vladimír Pekár. V prípade modelu Shark ide o kompletnú vlastnú výrobu a podľa výrobcu je lietadlo vhodné pre armádu na výcvik budúcich pilotov stíhačiek. Stroj má úspech aj v zahraničí.

Firma AEROSPOL v Prievidzi má 150 zamestnancov a vyrába najviac ultraľahkých lietadiel na Slovensku, cca 4 kusy mesačne. Všetky ich lietadlá majú pôvodný slovenský vývoj a najmodernejšie technológie v Európe. Vyvážajú sa do celého sveta. Problém je s ich exportom do zámoria, pretože zmluva, ktorú malo bývalé Československo, po rozdelení republiky pre Slovensko neplatí. "Na Slovensku tá zmluva prestala platiť, Spojené štáty ju neuznávajú," vysvetľuje Ján Hrabovský. Tvrdí pritom, že otvorenie trhu v Spojených štátoch je pre nich dôležitejšie ako štátna dotácia. Výrobu by dokázali zdvojnásobiť a zamestnali by omnoho väčší počet ľudí. "To je problém, na ktorý sa chcem pozrieť a obrátiť sa na rezortného kolegu, ministra hospodárstva v USA. Želám si, aby naši úspešní výrobcovia špičkových a komerčne mimoriadne úspešných ultraľahkých lietadiel nemuseli vystupovať pod hlavičkou iného štátu, ale aby sme mohli hrdo povedať, že toto je výrobok zo Slovenska," reagoval minister Vazil Hudák. Zároveň prisľúbil výrobcom ultraľahkých lietadiel ďalšie spoločné stretnutie, na ktorom si vzájomne vymenia informácie, akú formu pomoci na svoj rozvoj a expanziu by tieto spoločnosti potrebovali a aké sú možnosti podpory zo strany štátu.

 

 


Fotogalérie:
Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky