Textová verzia
Sobota 24. jún 2017

Múzejný pivovar opäť získal zlatú korunku za tmavý ležiak

24.06.2015 15:06

Múzejný pivovar opäť získal zlatú korunku za tmavý ležiakMúzeum obchodu Bratislava prostredníctvom stálej expozície Múzejný pivovar uspelo v súťaži Slovenská pivná korunka 2015, ktorú organizovalo Slovenské združenie výrobcov piva a sladu. Rovnako ako v minulom roku získalo Zlatú pivnú korunku za pivo TMAVÝ LEŽIAK 13% v kategórii tmavé a polotmavé pivo z minipivovaru spodné kvasené. BLAHOŽELÁME!

Slovenská pivná korunka je celoslovenskou súťažou pív originálnych slovenských značiek, ktorej cieľom je propagovať kvalitu a kvalifikovanosť pri príprave piva tak, aby bola zachovaná maximálna objektivita a nezávislosť pri ich posudzovaní. Preto sa súťaž koná formou anonymnej degustácie. V tomto roku sa konal už 9. ročník tejto pivnej súťaže, v ktorej si ocenenie odniesli pivá v 10 súťažných a 2 nesúťažných kategóriách. Počas slávnostnej pivnej korunovácie si symbolické bronzové, strieborné a zlaté korunky prevzali zástupcovia veľkých, malých samostatných, remeselných a reštauračných pivovarov. V tomto ročníku sa zapojilo dosiaľ najviac , až 25  pivovarov, ktoré spolu prihlásili rekordných 130 súťažných pív. O víťazoch rozhodlo 28 nezávislých odborníkov, ktorí v špeciálnych degustačných podmienkach hodnotili senzorické vlastnosti každého súťažného piva. Oceňovali sa nielen pivá, ale aj štyri osobnosti slovenského pivovarníctva a sladovníctva (Ing. J. Štoff In memoriam, Ing. M. Lapišák, Ing. I. Alaxa a JUDr. Š. Karšay).

Počas dvoch dní posudzovala porota, zložená z profesionálnych pivných expertov spomedzi sládkov a odborníkov na kvalitu piva z Fakulty chemickej a potravinárskej fakulty STU, Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu SR, zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre kvalitu prihlásených 130 vzoriek piva v rámci anonymného testu. Záštitu nad podujatím prevzal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek.

Múzejný pivovar bol otvorený ako súčasť stálej expozície Múzea obchodu v Bratislave Podunajských Biskupiciach v novembri 2013. Predstavuje detailnú rekonštrukciu hostinca z 20-tych rokov 20. storočia. Historický interiér bol zrealizovaný ako replika podľa dobových pohľadov na základe návrhu Ing. arch. Havlíčka, odborníka na historické pohostinské interiéry. Zrealizované bolo všetko - nábytok, či drevené obloženie spodných častí stien, výčapný pult a regál. Stoličky boli obstarané u pôvodného výrobcu firmy Thonet, dokonca model z dobových pohľadov, ktorý bol náležite patinovaný pre potreby expozície. Steny boli opatrené dobovou výmaľbou využívajúcou secesné predlohy. Osvetlenie zabezpečujú dobové svietidlá a repliky bakelitových vypínačov. Bonusom tejto expozície je funkčný minipivovar, v  ktorom múzeum pripravuje  4 – 6 druhov vysoko kvalitného piva - ležiakov plzenského typu, či britského Ale alebo silných Bockov. Súčasťou expozície je v medi realizovná varňa a spilky, ako technológia a očiam návštevníka skrytá ležiacka chladiaca miestnosť. Technológiu dodala firma Joe´s garage Brewery z Plzne, známa, ako výrobca „toho najlepšieho“ v minipivovarskej technológii v Českej republike. K programu Múzea obchodu Bratislava tak pribudla aj kompletná exkurzia pivovarskou technológiou aj s výkladom. Expozícia sa po 17-tej hodine mení na útulný hostinec s bezkonkurenčnou atmosférou a vyhľadávaným pivom. Otvorené je každý deň do 22.00 h okrem pondelka, keď múzea majú voľný deň.

Viac informácií o Múzejnom pivovare  na https://www.facebook.com/hmpmob

Múzeum obchodu Bratislava je príspevková organizácia v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR. Vzniklo koncom roka 1983. Jeho súčasným domovským sídlom je historický objekt z druhej polovice 18. storočia - kúria Juraja Alberta, ktorý bol hlavným finančným dozorcom ostrihomského arcibiskupského panstva v Bratislave - Podunajských Biskupiciach (Linsbothova 16). Poslaním Múzea obchodu je najmä tvorba, ochrana, odborné spravovanie a prezentácia zbierkového fondu dokumentujúceho vývoj obchodu a pohostinstva na území Slovenska . Zbierkový fond, ktorý spravuje múzeum ako súčasť kultúrneho dedičstva národa, pozostáva v súčasnosti zo 65.569 kusov zbierkových predmetov. Viac informácií na http://www.muzeumobchoduba.sk


Fotogalérie:
Zdroj: Komunikačné oddelenie MH SR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky