Textová verzia
Pondelok 26. jún 2017

Na pôde MH SR v Bratislave opäť vystavujú handicapovaní umelci z celého Slovenska

29.01.2015 13:45

Na pôde MH SR v Bratislave opäť vystavujú handicapovaní umelci z celého SlovenskaMinister hospodárstva SR Pavol Pavlis v priestoroch ministerstva dnes otvoril výstavu „Národná prezentácia umenia handicapovaných umelcov SR“. Nad projektom občianskeho neziskového združenia Slovenská agentúra na podporu zdravotne postihnutých občanov z Klátovej Novej Vsi prevzal minister záštitu. Výstava, ktorú v priestoroch MH SR usporiadalo občianske združenie už po tretíkrát, potrvá do konca februára 2015.

V rámci svojich aktivít sa stretám najmä so suchopárnymi číslami, grafmi, či výsledkami, ktoré sú buď dobré alebo zlé. Toto je však niečo úplne iné. Týmto podujatím vstupujeme do sveta žiarivých farieb a pocitov. Výstava nám umožní lepšie vniknúť do sveta umelcov, ktorým život na jednej strane postavil do cesty prekážku v podobe zdravotného postihnutia a na druhej strane ich obdaril schopnosťou vidieť tento svet inými očami“, povedal pri otvorení minister hospodárstva SR Pavol Pavlis. „Veľmi rád som vyhovel požiadavke predsedu občianskeho združenia p. Beníka na poskytnutie priestorov na výstavu, ktorá na niekoľko týždňov oživí strohé priestory administratívnej budovy ministerstva hospodárstva“. Vzhľadom na veľmi pozitívny ohlas od zamestnancov a návštevníkov uvažuje Ministerstvo hospodárstva SR vytvoriť podmienky pre stálu expozíciu diel handicapovaných umelcov.

Predseda Slovenskej agentúry na podporu zdravotne postihnutých občanov Arpád Beník sa poďakoval ministrovi hospodárstva za prevzatie záštity nad výstavou a jej umožnenie na pôde ministerstva. Predstavil účastníkom vernisáže niektorých z vystavujúcich umelcov a zástupcov organizácií pre zdravotne postihnutých občanov, ktoré sa podieľali na príprave výstavy, ako napr. domovov sociálnych služieb DOMKO v Košiciach a DOMOVINA so sídlom v Žehre – Hodkovciach, či Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Na výstave sa v tomto roku postupne predstaví viac ako 100 exponátov, najmä umeleckých fotografií, obrazov a rezbárskych prác. Výstava odprezentuje diela Danky Pekarovičovej z Vrbového, ktorá sa narodila sa s mozgovou obrnou a napriek tomu, že nerozpráva a nepočuje, úžasne maľuje nohami. Svoju profilovú tvorbu z oblasti abstraktného umenia predstavuje maliar Jozef Hubálek zo Slovenskej Novej Vsi s diagnózou skleróza multiplex. Návštevníci uvidia drevorezby skvelého jednorukého umeleckého rezbára Jaroslava Velčického z Uhrovca, ktorý vystavoval s veľkým úspechom svoje umenie okrem európskych štátov aj v Číne, v Austrálii, Japonsku či Indii. Týchto umelcov doplnia fotografie vytvorené klientami z domovov sociálnych služieb DOMKO v Košiciach a DOMOVINA v Žehre – Hodkovciach a fotografmi z radov členov Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.


Fotogalérie:
Zdroj: Komunikačné oddelenie MH SR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky