Textová verzia
Piatok 23. jún 2017

Na podporu OZE v domácnostiach 4 milióny eur

01.02.2016 14:19

Na podporu OZE v domácnostiach 4 milióny eurŠtát v druhom kole programu Zelená domácnostiam, trvajúcom štyri mesiace, podporí obnoviteľné zdroje energie (OZE) v domácnostiach sumou 4 milióny eur. Uviedol to dnes v Bratislave predseda vlády Robert Fico spolu s ministrom hospodárstva Vazilom Hudákom a generálnou riaditeľkou Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Svetlanou Gavorovou pri príležitosti vyhlásenia 2. výzvy na príspevok pre domácnosti na ekologické zdroje energie.

Najväčší záujem zo strany domácností je podľa premiéra o fotovoltické panely. "Asi jednu tretinu predstavujú tepelné čerpadlá, potom prichádzajú do úvahy kotly na biomasu a solárne panely. Celkový objem peňazí, ktoré máme na toto opatrenie je 45 miliónov eur," doplnil. Do roku 2018 by podľa neho mohlo byť podporených viac ako 18-tisíc slovenských domácností.

"Na tomto projekte spolupracujeme s Ministerstvom životného prostredia SR, pretože financie prichádzajú z Operačného programu Kvalita životného prostredia," spresnil Vazil Hudák. Neúspešní žiadatelia o podporu z prvého kola sa podľa jeho slov môžu znovu o ňu uchádzať v druhom kole opatrenia.

Projekt Zelená domácnostiam zameraný na podporu využívania OZE v rodinných a bytových domoch bol spustený 1. decembra 2015. Projekt bude pokračovať do roku 2018. V prípade veľkého záujmu o podporu je na inštaláciu zariadení možné využiť ďalšie zdroje z európskych a štátnych zdrojov, až do celkovej výšky 115 miliónov eur. Domácnosti môžu v rámci projektu využiť služby takmer 600 oprávnených zhotoviteľov.

 


Fotogalérie:
Zdroj: TASR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky