Textová verzia
Pondelok 26. jún 2017

Neformálne rokovanie ministrov EÚ pre energetiku

12.04.2016 15:58

Neformálne rokovanie ministrov EÚ pre energetikuV dňoch 10. – 11. apríla 2016 sa v holandskom Amsterdame uskutočnilo neformálne rokovanie ministrov EÚ pre energetiku. Témou stretnutia bola nová podoba dizajnu trhu s elektrickou energiou, ktorá je v súčasnosti jednou z najčastejšie diskutovaných tém v oblasti energetiky v EÚ. Slovenskú republiku na rokovaní reprezentoval štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz.

Trh s elektrinou dnes čelí mnohým výzvam. Pre zabezpečenie prechodu k dekarbonizovanej energetike je potrebné viac využívať nízkouhlíkové zdroje, ako sú obnoviteľné zdroje energie či jadrová energia. Je nutné pre tieto zdroje priniesť dostatočné investičné signály a zároveň ich bezpečným spôsobom integrovať do elektroenergetickej sústavy. Nový dizajn trhu s elektrinou by mal taktiež podporiť prepojenie trhov v Európe, zapojenie sa strany zákazníkov do trhu a nemal by negatívnym spôsobom vplývať na konečné ceny elektriny ako pre malých spotrebiteľov, tak aj pre priemysel.

Ministerské rokovanie sa venovalo téme dizajnu trhu v troch častiach venovaných integrácii obnoviteľných zdrojov do trhu a zvýšeniu flexibility elektroenergetického systému, bezpečnosti dodávok elektrickej energie a zapojeniu sa zákazníkov do trhu a role prevádzkovateľov distribučných sústav.


Fotogalérie:
Zdroj: MHSR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky