Textová verzia
Pondelok 26. jún 2017

O dva týždne sa Slovensko predstaví na veľtrhu EXPO 2017 v kazašskej Astane

29.05.2017 17:03

O dva týždne sa Slovensko predstaví na veľtrhu EXPO 2017 v kazašskej AstaneV sobotu 10. júna v kazašskej metropole Astana slávnostne otvoria medzinárodnú výstavu EXPO 2017. Počas najbližších troch mesiacov sa na nej bude prezentovať 115 krajín z celého sveta vrátane Slovenska, a viac ako dve desiatky medzinárodných organizácií v oblasti zelených energií. Hlavným cieľom podujatia je poukázať na úspechy v oblasti zelenej energie, ktorá je predpokladom trvalo udržateľného rozvoja, zachovania prírodných zdrojov a udržania priemernej kvality životného prostredia.

Charakter slovenskej expozície na výstave vystihuje heslo „Slovensko – krajina dobrých nápadov, skvelé myšlienky pre energiu budúcnosti“. Tento slogan vyjadruje veľké množstvo kreativity a inovatívnych nápadov vedomostného a ľudského potenciálu, ktoré môže ponúknuť svetu naša krajina. Počas celého trvania výstavy bude Slovensko sprevádzať značka ENERGY & SLOVAKIA GOOD IDEA.
„Chceme sa sústrediť najmä na spoluprácu v energetickej oblasti. Slovensko zároveň budeme prezentovať ako inovatívnu a vedomostnú krajinu,“ vysvetľuje generálna komisárka expozície SR Patrícia Žáčiková. Výstava ponúka príležitosť aj pre slovenských podnikateľov nadviazať cenné kontakty a preniknúť na nové zaujímavé trhy, predovšetkým v Ázii. S podporou vlády sa pripravujú minimálne dve veľké podnikateľské misie.
Veľvyslanec Kazašskej republiky Seržan Abdykarimov sa poďakoval slovenskej vláde za účasť na výstave. „Pre Kazachstan sú dôležité skúsenosti Slovenska v oblastiach, ako je energetická efektívnosť, úspory energie, využívanie obnoviteľných zdrojov energie a vývoj energetických technológií,“ dodal. Organizátori podľa neho očakávajú 5 miliónov návštevníkov. V tejto súvislosti Kazachstan od 1. januára 2017 zaviedol pre občanov krajín OECD vrátane Slovenska bezvízový vstup na 30 kalendárnych dní.
Náš pavilón predstaví Slovensko ako krajinu s rozvinutým priemyslom, inovačným potenciálom a vysoko kvalifikovanou pracovnou i vedeckou silou prostredníctvom piatich tematických oblastí. Celá expozícia na ploche 360 m2 je poňatá ako jedno veľké umelecké dielo. Autorom jej návrhu je spoločnosť Kvant z Bratislavy v spolupráci s architektom Jozefom Danákom z ART STUDIO JOKO v Trnave. „Na prezentáciu témy „energia budúcnosti“ sme si zámerne vybrali nekonvenčný prístup. Úmyselne sme sa chceli zbaviť stereotypu podobných podujatí. Návrh zdôrazňuje základnú myšlienku, že všetky inovácie a revolučné nápady môžu vzniknúť jedine v ľudskom mozgu,“ priblížil východiská návrhu architekt Danák.
Slovenská expozícia prezentuje našu krajinu v oblasti inovácií, vedy a výskumu, kultúry, športu a cestovného ruchu. Stredobodom pozornosti nepochybne bude ECOCAPSULE - energeticky sebestačný inteligentný mikrodom; prezentuje udržateľnú inteligentnú domácnosť, poháňanú výhradne slnečnou a veternou energiou. Ide o produkt, ktorý môže byť používaný v celosvetovom meradle. „Na výstave EXPO 2017 sme sa rozhodli ukázať, ako by mohla Ecocapsule vyzerať v zariadenom stave. Preto sme v jej vnútri umiestnili výber produktov bežného použitia od najlepších slovenských dizajnérov a výrobcov. Takto sa snažíme zviditeľniť našu krajinu ako miesto, ktoré môže svetu ponúknuť množstvo talentu, kreativity a inovatívnych riešení pre lepšiu budúcnosť,“ spresnil Tomáš Žáček, riaditeľ dizajnu spoločnosti Ecocapsule.
Nemenej zaujímavý exponát je inovatívna CHARGEBRELLA, prenosný dáždnik s napájacím zdrojom pre nabitie elektroniky. Susedmi slovenského pavilónu budú krajiny: Rumunsko, Francúzsko, Rakúsko, Austrália a Spojené arabské emiráty.
Celkový rozpočet SR na Expo v Astane je 2,66 milióna eur, jeho súčasťou sú náklady na výstavbu i technické a organizačné zabezpečenie. Vrcholom podujatia bude Národný deň Slovenskej republiky na EXPO 2017 18. júla; ťahákom na ňom bude svetoznáma Lúčnica. Výstava v Astane sa končí 10. septembra.
Dôležité upozornenie v súvislosti akreditáciou médií:
Redakciám, ktoré majú záujem vyslať svojho zástupcu na EXPO Astana 2017, pripomíname informáciu, že na vstup a pohyb v areáli v Astane je nevyhnutná akreditácia.
Potrebné informácie sú na: http://www.expo2017slovakia.sk/   a  na samotnej webovej stránke EXPO Astana.
Odbor komunikácie MH SR
 
 

Fotogalérie:
Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky