Textová verzia
Nedeľa 25. jún 2017

Okrúhly stôl o Energetickej únii

10.09.2015 11:56

Okrúhly stôl o Energetickej úniiMinister Vazil Hudák dnes diskutoval v aule Ekonomickej univerzity v Bratislave za okrúhlym stolom s podpredsedom EK Marošom Šefčovičom a ďalšími účastníkmi o energetike a podnikateľskom prostredí.

Minister pripomenul, že v súčasnosti je pre nás dôležité pritiahnuť na Slovensko významných investorov a podporovať podnikateľské prostredie. Uvítal myšlienku energetickej únie a ocenil, že na čele projektu je slovenský komisár, ktorý pracuje na tejto téme zodpovedne a profesionálne. "SR je závislá v oblasti energetických zdrojov vo veľkej miere od dovozu. Veríme, že energetická únia bude rešpektovať národne energetické mixy a najmä oblasť vlastnej jadrovej energetiky. Máme v energetickej oblasti aj vlastné strategické materiály, napríklad v oblasti prepravy plynu. Ide o projekt Eastring; Slovensko bolo doposiaľ kľúčovou krajinou pri preprave plynu z Ukrajiny smerom na západ, preto má tento projekt pre nás zásadný význam“, zdôraznil Vazil Hudák.

Eurokomisár Maroš Šefčovič prezentoval zámery v oblasti koncipovania energetickej únie:

"Chceme dať do jesene všetky podklady na stôl, aby sa rozbehla diskusia k všetkým relevantným témam s jednotlivými krajinami a aby sa naše snahy čím skôr mohli dostať aj do praxe. Jednotlivé krajiny totiž musia vypracovať svoje národné energetické plány a navrhnúť, ako chcú oni prispieť so svojim energetickým mixom do energetickej únie tak, aby sa plány, ktoré máme aj naplnili. Tiež sa chceme pozrieť na to, čo v jednotlivých krajinách do cien energií zahŕňame a prečo máme v jednotlivých krajinách taký veľký cenový rozdiel aj v porovnaní s cenami v USA. Chceli by sme, aby ceny v rámci krajín EÚ boli porovnateľne. A tiež sú pre nás dôležité vzájomne energetické prepojenia a energetická bezpečnosť."

Minister Hudák považuje za dôležité, aby opatrenia z EÚ nenarušili ceny v jednotlivých krajinách. „V prípade tvorby cien energií je na Slovensku kľúčovým orgánom určujúcim ceny ÚRSO a ako už uviedol eurokomisár pán Šefčovič, v EÚ nie je jednotná metodika tvorby cien, preto je ťažké porovnať ceny energií v jednotlivých krajinách."

V rámci diskusie sa hovorilo aj o obnoviteľných zdrojoch energie. Diskutujúcich zaujímalo, či v rámci projektu energetickej únie sa uvažuje aj v súvislosti OZE o ich podpore napríklad v oblasti výroby tepla.


Fotogalérie:
Zdroj: MHSR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky