Textová verzia
Pondelok 26. jún 2017

P. Žiga: Dodávky zemného plynu na nadchádzajúcu zimu sú zabezpečené

13.12.2016 12:54

P. Žiga: Dodávky zemného plynu na nadchádzajúcu zimu sú zabezpečené Dodávky zemného plynu na nadchádzajúcu zimu sú zabezpečené. Konštatoval to dnes minister hospodárstva Peter Žiga po rokovaní s predstaviteľmi plynárenských spoločností. K obyvateľom i priemyslu na Slovensku sa v súčasnosti plyn dokáže dostať z viacerých vstupných bodov i zdrojov.

„Po dnešnom rokovaní môžeme konštatovať, že počas sviatočného obdobia i na najbližšiu vykurovaciu zimnú sezónu je SR pripravená a občania môžu byť pokojní. Z technického hľadiska, ako aj zo všetkých iných hľadísk sme pripravení, v rámci našich možností, na plynulé zásobovanie obyvateľstva a priemyslu, ak by boli prerušené dodávky plynu z Ruskej federácie," priblížil minister Žiga a pripomenul, že po tzv. plynovej kríze v januári 2009, keď malo Slovensko len jeden vstupný bod pre plyn na svoje územie, ich má v súčasnosti viac. „Dnes konštatujem, že máme okrem Veľkých Kapušian ešte tri ďalšie vstupné body, a to z ČR v Lanžhote, z Rakúska v Baumgartene a ešte jeden bod z Maďarska. V rámci týchto prepravných bodov vieme importovať plyn nielen z Ruskej federácie," spresnil. Zároveň sa podľa šéfa rezortu hospodárstva  zvýšili aj kapacity plynových zásobníkov na území SR a k dispozícii je jeden zásobník v ČR, vo Veľkých Bojanoviciach.
„Pre SPP je bezpečnosť dodávok plynu najvyššou prioritou. Tak ako každý rok, sme sa aj tento rok pred začiatkom zimnej sezóny zaoberali rôznymi scenármi, ktoré by mohli nastať na trhu s plynom v SR. Situácia oproti roku 2009 je však v súčasnosti diametrálne odlišná a sú aj odlišné možnosti, ktorými sa dá zabezpečiť doprava plynu na Slovensko," doplnil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s., Štefan Šabík s tým, že ak by aj nastala nejaká mimoriadna situácia v dodávkach plynu, SPP by pri tzv. nulovom toku plynu v distribučných potrubiach dokázal rôznymi nástrojmi zabezpečiť dodávky plynu pre slovenský trh. Dodávky od Gazprom Exportu sú nateraz stabilné, dodal šéf SPP.
 
TASR, Odbor komunikácie MH SR

Fotogalérie:
Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky