Textová verzia
Nedeľa 25. jún 2017

Posilnenie spolupráce s Ruskou federáciou

08.12.2015 09:47

Posilnenie spolupráce s Ruskou federáciouMinister Vazil Hudák sa zúčastnil v na zasadnutí podnikateľských rád SR a RF, venovanom výmene informácií o možnostiach spolupráce a investovania v oboch krajinách.

V dôsledku zlej ekonomickej situácie v Ruskej federácii, spôsobenej najmä poklesom cien ropy, devalváciou kurzu rubľa a sankciami EÚ, dosiahol vývoz SLovenskej republiky do Ruskej federácie sumu takmer 2,08 mld.€, čo predstavuje medziročný pokles o 18,5%. Týka sa to najmä vývozu strojov a prepravných zariadeni, kde ide o pokles o 20%. Dovoz z Ruskej federácie na Slovensko dosiahol za toto obdobie 4,9 mld.€, čo je medziročný pokles o 20%. Tento pokles pokračuje naďalej, aj počas prvých 5 mesiacov roku 2015. "Sme tu preto, aby sme si vymenili informácie a skúsenosti, ktoré by mohli smerovať ku kontétnym projektom," uviedol  Vazil Hudák. "Viete, že Slovensko a Rusko sú previazané historicky a myslím si, že aj teraz je tu priestor nachádzať nové možnosti spolupráce. Pre mňa bolo veľmi zaujímavé včerajšie stretnutie s ministrom Novakom. Hovorili sme o tom, ako napriklad oblasť energií balansuje. Občas je hore a občas dole. A tak je to aj v oblasti podnikania. Ale sú tu už konkrétne projekty, ktoré by sa v krátkom horizonte mohli realizovať, je ich 17 a budem rád, ak sa z papierovej podoby dostanú do praxe. Rusko je obrovská krajina a nepochybne otvára možnosti spolupráce v rôznych oblastiach. Ale nepochybne je zaujímavé aj Slovensko. Nie sme síce veľká krajina, aby sme dynamická a otvorená krajina pre podnikateľov. A nepochybne je zaujímavé aj to, že sme členmi eurozóny. Máme nový zákon, ktorý podporuje podnikateľov v regiónoch a zaujímavá je aj oblasť inovatívnych klastrov, ktorú postupne chceme budovať a podporovať. Verím, že dnešná výmena informácií bude pre vás užitočná."

Šéfka ruskej podnikateľskej rady Irina Makieva ocenila záujem oboch strán o kooperáciu:"Mnohí ste mladí podnikatelia, ale našli ste si čas a stretli sa tu s nami, aby ste sa dozvedeli o možnostiach investovania na Slovensku a podnikateľských aktivitách. I keď viem, že mnohé zavisí od nie len od možností, ale aj financií. Tiež som rada, že prišli aj slovenskí investori, ktorí majú záujem investovať v Rusku, pretože hľadajú nové teritória. Som presvedečená, že obe strany majú veľký priestor na spoluprácu alebo expandovaného do krajín, ktoré ponúkajú nové územia a možnosti rozvoja. Chceme urobiť všetko pre to, aby sa váš biznis rozvíjal. Už včera na stretnuti s ministrom Manturovom bolo predstavením niektoré projekty, ktore by sa mohli k krátkom horizonte realizovať."

Obdobne sa za slovenskú radu vyjadril Igor Ledecký:"Napriek tomu, že sa blíži koniec roka ste si našli cas, aby ste sa porozprávali o možnostiach spolupráce našich krajín v oblasti podnikania alebo o možnostiach investovania na Slovensku. Vážim si váš záujem a ešte viac sa teším, že niektoré projekty, o ktorých sme doteraz hovorili už dostávajú reálne kontúry. Čoskoro sa začne realizácia modernizácie reštauračných vagónov a zdá sa, že aj projekt dobudovania širokorozchdnej železnice sa bude realizovať. Verím, že dnešné stretnutie s ministrom hospodárstva bude pre vás inšpiratívne."


Fotogalérie:
Zdroj: MHSR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky