Textová verzia
Pondelok 26. jún 2017

Premiér: Vláda bude podporovať ďalší rozvoj jadrovej energetiky

23.05.2017 18:15

Premiér: Vláda bude podporovať ďalší rozvoj jadrovej energetiky Premiér Robert Fico si nevie predstaviť slovenskú energetiku bez jadra. Je podľa neho dôležité pre energetickú bezpečnosť, keďže podiel výroby jadrovej elektriny bol na Slovensku v uplynulom roku na úrovni takmer 55 %. Slovensko to zaraďuje medzi krajiny s najvyšším podielom elektriny vyrobenej v jadrovoenergetických zariadeniach vo svete.

„Chcem jasne za vládu Slovenskej republiky povedať, že moja vláda bude podporovať ďalší rozvoj jadrovej energetiky, že je to vláda, ktorá z tejto politiky nikdy neustúpi a že je to vláda, ktorá bude suverénne bojovať za právo Slovenska rozhodnúť sa, akými spôsobmi sa bude vyrábať elektrická energia v budúcnosti," zdôraznil predseda vlády na dnešnej tlačovej konferencii v Prahe, ktorá tvorila súčasť  12. zasadnutia Európskeho jadrového fóra (ENEF). Jadrová energetika je podľa Roberta Fica súčasne aj zdrojom výroby elektrickej energie, ktorý napĺňa ciele v ochrane klímy. „Pretože asi ťažko dokážeme dosiahnuť tieto ambiciózne ciele, pokiaľ by sme kompletne vyrábali elektrickú energiu len napríklad spaľovaním plynu alebo hnedého uhlia," dodal premiér. Jadro súčasne podľa neho predstavuje pre Slovensko aj obrovské výhody v porovnaní s inými krajinami. Keď sa dostavia tretí a štvrtý blok jadrovej elektrárne v Mochovciach, Slovensko bude schopné významne exportovať elektrickú energiu.

Čo sa týka slovenského projektu výstavby nového bloku v jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach, po technickej stránke je podľa ministra hospodárstva Petra Žigu v zásade pripravený. Momentálne však podľa neho nie sú ekonomické podmienky vhodné na to, aby sa spustil. „Čakáme na lepšie obdobie, keď budú ceny silovej energie na trhu trochu vyššie," vysvetlil minister Žiga.
V prípade výstavby tretieho a štvrtého bloku v jadrovej elektrárni Mochovce premiér zdôraznil, že plná zodpovednosť je na talianskej spoločnosti Enel.
 
TASR, Odbor komunikácie MH SR

Fotogalérie:
Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky