Textová verzia
Utorok 30. máj 2017

Prijatie obchodnej zmluvy EÚ s Kanadou CETA čaká na súhlas Belgicka

18.10.2016 16:31

Prijatie obchodnej zmluvy EÚ s Kanadou CETA čaká na súhlas Belgicka Definitívnu zhodu na prelomovej dohode o voľnom obchode s Kanadou - CETA nakoniec neprinieslo ani dnešné mimoriadne rokovanie Rady ministrov hospodárstva a obchodu EÚ v Luxemburgu. Stalo sa tak napriek tomu, že väčšina štátov EÚ je po zložitej diskusii predbežne pripravená dohodu podporiť. Definitívny súhlas nateraz viazne na postoji Belgicka, kde pokračujú rokovania na vnútropolitickej scéne. Rumunsko a Bulharsko zmluvu podporia len pod podmienkou bezvízového styku s Kanadou. Za predsednícku krajinu viedol zasadnutie slovenský minister hospodárstva Peter Žiga a zúčastnila sa na ňom eurokomisárka pre obchod Cecília Malmströmová.

Ministri na mimoriadnom rokovaní Rady diskutovali o podpise a predbežnom uplatňovaní komplexnej obchodnej dohody s Kanadou. Stretnutie bolo dôležitým krokom na riešenie otvorených otázok, smerom k spoločnej zhode štátov. Viaceré krajiny boli s riešením spokojné, výhrady iných nemali priamu spojitosť s obsahom zmluvy. Závažnosť podčiarkoval fakt, že sa na ňom zúčastnili až osemnásti ministri.
 
"Uzatvorenie zmluvy patrí k prioritám Európskej únie aj nášho predsedníctva. Zmluva je vyrokovaná dobre a obojstranne výhodne. Jej prijatie je kľúčové pre dôveryhodnosť spoločnej obchodnej politiky Európskej únie a samotnej EÚ ako takej,“  zdôraznil minister hospodárstva.  „Som presvedčený, že zmluva na postoji Belgicka nestroskotá,“ dodal Peter Žiga.
 
O zmluve budú najbližšie diskutovať lídri EÚ ešte tento týždeň na stretnutí v Bruseli.
 
Odbor komunikácie MH SR

Fotogalérie:
Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky