Textová verzia
Piatok 23. jún 2017

Rastislav Chovanec sa zúčastnil otvorenia 22. ročníka Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Nitre

22.05.2015 14:07

Rastislav Chovanec sa zúčastnil otvorenia 22. ročníka Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v NitreDňa 19.5.2015 sa štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Rastislav Chovanec zúčastnil otvorenia 22. ročníka Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Nitre. Slovensko patrí medzi krajiny, v ktorých priemyselná výroba patrí k dominantným zamestnávateľom, tvorcom hrubého domáceho produktu (HDP), pridanej hodnoty a investícií, skonštatoval na otvorení veľtrhu štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Rastislav Chovanec.

Slovenská ekonomika je otvorená a proexportne orientovaná, pričom z pohľadu tvorby HDP je Slovensko treťou najpriemyselnejšou krajinou v Európe. V minulom roku dosiahla podľa slov Chovanca priemyselná výroba strojov a zariadení 6,2-percentný podiel na celkových tržbách a jej podiel na exporte predstavoval 9,6 %. „Preto hneď po automobilovom priemysle patrí toto odvetvie spolu s odvetvím výroby kovov a kovových konštrukcií, výroby elektroniky a elektronických zariadení medzi najvýznamnejšie priemyselné odvetvia Slovenskej republiky,“ povedal Chovanec.

Po oficiálnom otvorení a prehliadke vystavovateľov odovzdal štátny tajomník Chovanec ceny pre víťazov v súťaži Inovatívny čin roka. Kategórie boli tri a v nich svoje inovácie prezentovalo vyše štyridsať spoločností. Do súťaže sa prihlasujú úspešné riešenia, ktoré sa podarilo firmám zrealizovať v minulom roku. Musia však mať s prihlásenými inovatívnymi riešeniami prvé pozitívne skúsenosti. "To, čím je tento večer ešte špecifickejší, je to, ako sa môžu odprezentovať firmy, ktoré majú nejakú špeciálnu inovačnú schopnosť alebo ktoré dokážu vyrábať výrobky, ktoré sú niečím nové a zaujímavé," povedal s tým, že množstvo prihlásených ho potešilo. "Som veľmi rád, že sme mali takú hojnú účasť a zastúpenie viac ako štyridsiatich účastníkov, ktorí sa nebáli prezentovať svoje inovácie a to, čo dokázali vymyslieť."

Súčasťou veľtrhu je sedem tematických výstav. Patria k nim výstava zvárania a technológií pre zváranie Eurowelding, výstava zlievania, hutníctva a metalurgie Cast-Ex, výstava plastov pre strojárstvo Chemplast, výstava elektrotechniky, merania a regulácie EMA, prezentácia výskumných a vývojových pracovísk vysokých škôl a univerzít technického zamerania Techfórum, kontraktačná výstava výrobcov elektrických prvkov a zariadení Electron a po troch rokoch sa vrátila výstava stavebnej a manipulačnej techniky Stavmech – Logitech. Odborná i laická verejnosť má na výstavisku možnosť vidieť nielen statické ukážky exponátov, ale aj procesy a chod strojov či prístrojov.
Zdroj: MHSR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky