Textová verzia
Pondelok 26. jún 2017

Reakcia ministerstva hospodárstva na rozhodnutie prezidenta nepodpísať novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach

26.05.2017 14:10

Reakcia ministerstva hospodárstva na rozhodnutie prezidenta nepodpísať novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviachMinisterstvo hospodárstva je presvedčené, že novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach zásadne prispeje k transparentnosti procesov rozhodovania o cenách energií a k informovanosti. Nezávislosť rozhodnutí ÚRSO novela nielenže v plnej miere zachováva, ale ešte aj významne prehlbuje striktným oddelením funkcie predsedu úradu a predsedu Regulačnej rady ako nestranného odvolacieho orgánu.

Vláda SR rozhodne o novom predsedovi Úradu, ide však len o právo menovať. Pri výkone svojich právomocí bude predseda úradu od vlády plne nezávislý, prezident, naopak získava kompetenciu menovať predsedu Regulačnej rady ako odvolacieho orgánu.
 
Čo sa týka ďalšej výhrady hlavy štátu, ministerstvo hospodárstva a rezort životného prostredia po novom síce budú mať procesné postavenie účastníka konania vo vybraných cenových konaniach, ale budú to výlučne práva vyplývajúce z práv účastníka konania, teda najmä právo byť informovaný, v žiadnom prípade nie zasahovať do rozhodnutí.
Nemala by sa tak opakovať situácia zo začiatku tohto roka a zmätok v cenách energií, keď úrad napriek námietkam ministerstva hospodárstva odmietol vypracovať analýzu dosahov vlastných cenových rozhodnutí na odberateľov.
 
Rezort verí, že novela nájde opäť potrebnú podporu poslancov NR SR.
 

Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky