Textová verzia
Utorok 27. jún 2017

Rozvoj spolupráce s Iránom

07.03.2016 11:23

Rozvoj spolupráce s IránomPo uvoľnení sankcií voči Iránu sa otvára iránsky trh opätovnej vzájomnej spolupráci aj slovenským podnikateľom a dáva široké možnosti na expanziu na ich trh a na nadviazanie v minulosti rozvinutých vzájomných obchodných aktivít.

Slovensko má v súčasnosti záujem o rozvoj vzťahov s Iránom vzhľadom na nedávne zrušenie sankcií, najmä v ekonomickej oblasti. Návšteva ministra hospodárstva nadväzuje na nedávnu predchádzajúcu návštevu podpredsedu vlády a ministra financií Petra Kažimíra. Vtedy došlo k podpisu zásadných ekonomických dohôd (Dohoda o zamedzení dvojitého zdanenia, Dohoda o vzájomnej podpore a ochrane investícií.) Cieľom súčasnej návštevy ministra hospodárstva Vazila Hudáka je vyjadrenie spokojnosti s dosiahnutými výsledkami doterajších stretnutí a prezentovanie pripravenosti Slovenska na realizáciu očakávaného prehĺbenia ekonomických bilaterálnych aktivít a povzbudenie Iránu ku konštruktívnemu prístupu a udržiavaniu umiernenej tváre v kontexte medzinárodných vzťahov. Okrem delegácie ministra hospodárstva a predstaviteľov SARIO sú v na pracovnej ceste ministra v Iráne aj zástupcovia bankového, energetického i telekomunikačného sektora, oblasti IT technológií, stavebníctva, strojárenstva, cestných stavieb či farmaceutického priemyslu. Niektorí podnikatelia prišli do Iránu už s konkrétnymi ponukami na vzájomnú spoluprácu. Napríklad s budovaním dialyzačných centier, o ktoré má Irán záujem, s výrobou inzulínu, budovaním rozvodných sietí pre oblasť rozvodu elektrickej energie a trafostaníc, ale aj výstavbou zásobníkov plynu. Široké zastúpenie mal aj bankový sektor. Na rokovaniach sa zúčastnila Eximbanka, Tatra banka, ČSOB, predstavitelia Sberbank i Medzinárodnej investičnej banky. 

Na úvod cesty otvoril minister rokovanie s členmi predstavenstva Teheránskej obchodnému priemyselnej, baníckej a poľnohospodárskej komory. Neskôr sa stretol na spoločnom bilaterálnom rokovaní s ministrom pre priemysel Mojtabom Khosrowtajom. "Som rád, že som mohol navštíviť krajinu s takou bohatou históriou. Chceli by sme nadviazať na spoluprácu z obdobia bývalého Československa, a to najmä v energetickom sektore. Vieme byť Iránu nápomocní v oblasti jadrovej energetiky, ale aj v oblasti obnoviteľných zdrojov, napríklad vo využívaní biomasy. Sme veľmi silnou krajinou v oblasti automobilového priemyslu, líder na európskom trhu a máme čo ponúknuť aj v oblasti bankového sektora. Priestor na spoluprácu vidíme aj v oblasti výskumu a inovácií, či v oblasti robotiky," povedal Vazil Hudák.

Mojtaba Khosrowtaj konštatoval, že sankcie mali na ich krajinu veľký negatívny dopad na oblasť exportu aj importu. "Sme radi, že sa našej krajine otvára priestor na medzinárodnú spoluprácu v rôznych oblastiach; a to tak s krajinami Európy, ako aj s niektorými krajinami bývalého Sovietskeho zväzu, napríklad s Arménskom. Naším cieľom je dosiahnutie spokojnosti na oboch stranách. Na Slovensku vidím potenciál v energetickej spolupráci, ale aj v oblasti priemyslu, napríklad vo vami spomínanom automobilovom priemysle. V oblasti priemyslu máme vo všeobecnosti pripravený veľmi progresívny program rozvoja."

Irán vyvíjal nemalé úsilie na posilnenie exportu ropných produktov, ale aj neropných výrobkov. Preto sa ďalšie bilaterálne rokovanie uskutočnilo s iránskym ministrom pre ropu Bijanom Namdarom Zanganehom. Rokovanie sa však tak ako predchádzajúce stretnutia dotklo aj energetiky a obnoviteľných zdrojov. "Záujem o intenzívnu spoluprácu na našej strane nepochybne je, dnes však ešte nevieme garantovať ceny, ani dĺžku spolupráce. Zaujíma nás aj budovanie zásobníkov plynu", deklaroval Bijan Namdar Zanganeh. Zároveň navrhol vytvoriť spoločnú pracovnú skupinu, ktorá sa bude týmito témami zaoberať.


Fotogalérie:
Zdroj: MHSR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky