Textová verzia
Sobota 24. jún 2017

SAE a SR sa dohodli na zriadení Spoločného hospodárskeho výboru

22.04.2015 17:47

SAE a SR sa dohodli na zriadení Spoločného hospodárskeho výboruDňa 22. 4. 2015 uskutočnil oficiálnu návštevu SR minister hospodárstva SAE Sultan Bin Saeed Al Mansouri. Na Ministerstve hospodárstva SR ho prijal podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír a štátny tajomník MH SR Rastislav Chovanec. Minister hospodárstva SAE pricestoval na pozvanie ministra hospodárstva SR Pavla Pavlisa.


Podpredseda vlády a minister financií SR privítal ministra hospodárstva SAE na pôde MH SR a na úvod mu zablahoželal, že Spojené arabské emiráty získali kandidatúru na usporiadanie svetovej výstavy EXPO. Dejiskom tohto medzinárodne významného podujatia  sa v roku 2020 stane Dubaj. P. Kažimír počas rokovania zdôraznil, že  cieľom vlády SR je posilniť pozitívne vnímanie Slovenska v rámci regiónu ako priateľskej a dynamickej krajiny, ktorá je členom EÚ, je integrovaná v eurozóne a Schengenskom priestore a má stabilný politický a hospodársky vývoj. Slovenská strana  by v rámci stretnutia chcela dosiahnuť prehĺbenie vzájomného záujmu o rozvoj a spoluprácu najmä v hospodárskej oblasti. Minister financií SR ďalej informoval, že rezort ministerstva financií je gestorom pre  zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia aj pre investičnú zmluvu medzi SR a SAE, k príprave ktorých sa otvoril proces priamych expertných rokovaní. Tie prebehnú ešte tento mesiac v Bratislave a dodal, že  rokovania podporuje. Spomenul oblasti, v ktorých vidí perspektívu pre ďalší rozvoj spolupráce oboch krajín: cestovný ruch, obranný a energetický sektor, kúpeľníctvo, digitálny sektor, inovácie a technológie, rozvoj malých a stredných podnikov. Spomenul tiež, že vláda pripravuje balík na podporu start-up-ov.

Minister hospodárstva SAE ponúkol spoluprácu v sektore financií, leteckej doprave, energetike, technológiách, ale aj v oblasti investícií a kúpeľníctva. Obe strany sa zhodli na dôležitosti podpory malých a stredných podnikov a inovácií. Počas svojej návštevy minister hospodárstva SAE Sultan Bin Saeed Al Mansouri podpísal spolu s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslavom Lajčákom  Memorandum o porozumení medzi vládou SR a vládou SAE o založení Spoločného hospodárskeho výboru. Podpísanie memoranda prispeje k prehĺbeniu spolupráce oboch krajín najmä v hospodárskej oblasti. Očakáva sa, že bude pokračovať tendencia intenzívnejšieho obojstranného vyhľadávania partnerov a ciest pre obojstranne prospešnú hospodársko – obchodnú spoluprácu, vrátane investičnej účasti, spoločných podnikov a uplatnenia expertov. Minister hospodárstva SAE navrhol, aby sa prvé zasadnutie výboru uskutočnilo na pôde SAE v novembri 2015.

Ministra hospodárstva SAE sprevádzali členovia Dubajskej obchodnej komory. Program návštevy pokračuje zajtra bez účasti ministra hospodárstva SAE. Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) pripravila pre zahraničných  hostí Business networking lunch, na ktorom s krátkym príhovorom vystúpia predseda SOPK Peter Mihók, prezident Dubajskej OPK Hamad Buamin, štátny tajomník MH SR Rastislav Chovanec. Generálny riaditeľ SARIO Robert Šimončič vystúpi s prezentáciou o investičných príležitostiach v SR a „Doing Business in Slovakia“.


Fotogalérie:
Zdroj: Komunikačné oddelenie MH SR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky