Textová verzia
Pondelok 26. jún 2017

Slovensko opätovne potvrdzuje, že patrí na mapu svetových inovátorov

10.03.2016 16:17

Slovensko opätovne potvrdzuje, že patrí na mapu svetových inovátorovTo, že Slovensko patrí na mapu svetových inovátorov, potvrdzuje aj návšteva Dirka Ahlborna, CEO spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies, ktorá bola zavŕšená podpisom memoranda s cieľom preskúmania možností budúcej spolupráce na inovatívnom, ultra modernom systéme dopravy zvanom Hyperloop.

Dirk Ahlborn navštívil Slovensko v dňoch 7. - 9. marca na pozvanie ministra hospodárstva Vazila Hudáka. Nahliadol aj do kľúčových zložiek slovenského inovačného ekosystému. Ahlborn predstavil projekt Hyperloop zástupcom vlády, výskumným agentúram, vedúcim pracovníkom a študentom techniky a dizajnu, ako aj podnikateľom a investorom. Na stretnutí s inovátormi a lídrami slovenského priemyslu a s nadnárodnými spoločnosťami so sídlom na Slovensku prerokoval možnosti potenciálnej spolupráce.

Víziou pre Hyperloop v Európe je spojenie dvoch najbližších hlavných miest na svete - Bratislavy a Viedne a následné prepojenie celej Európy. Rozšírenie projektu v celej Európe by výrazne znížilo vzdialenosť medzi jednotlivými mestami na niekoľko minút. Dopravný systém tohto druhu by preddefinoval koncept dochádzania a zintenzívnil cezhraničnú spoluprácu v Európe s dôležitými sociálno-ekonomickými dôsledkami.

Projekt Hyperloop by spojil nielen európske mestá, ale aj podnikateľov, akademickú obec a výskumné inštitúcie. Expanzia tohto projektu by tiež zvýšila dopyt po inováciách a vytváranie nových inovačných uzlov na Slovensku a v celej Európe.

Hyperloop je pôvodná myšlienka Elona Muska. Ide o projekt, ktorý predstavuje tranzitné kapsule poháňané slnečnou energiou, ktoré sa pohybujú v nízkotlakových trubiciach takmer nadzvukovou rýchlosťou. Slnečná energia je generovaná zo slnečných panelov umiestených na povrchu rúr, a tak by koncept mohol byť použitý aj ako generátor čistej energie. Hyperloop spotrebuje na svoju prevádzku iba okolo 10% energie. Zvyšná energia by tak mohla byť distribuovaná okolitým odberateľom. V súčasnosti existujú na svete iba dve spoločnosti, ktoré koncept Hyperloopu realizujú, a to Hyperloop Technologies a Hyperloop Transportation Technologies. Obe budujú testovaciu dráhu v Kalifornii. Návšteva Dirka Ahlborna signalizuje úspešnú transformáciu Slovenska na krajinu, ktorej prioritou je inovačná politika. Záujem pána Dirka Ahlborna o stretnutie na Slovensku dokazuje, že Slovensko sa stáva celosvetovo rešpektovaným partnerom.


Fotogalérie:
Zdroj: MHSR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky