Textová verzia
Utorok 30. máj 2017

Slovenský deň na EXPO Miláno 2015

26.06.2015 11:18

Slovenský deň na EXPO Miláno 2015V stredu 24. júna 2015 patrilo EXPO v Miláne Slovensku. Konal sa tam slovenský deň, v rámci ktorého sa naša krajina mala možnosť predstaviť návštevníkom EXPO. Slávnostný deň otváral prezident SR Andrej Kiska a v delegácii nechýbal ani minister hospodárstva Vazil Hudák. Ministerstvo hospodárstva je totiž zastrešujúcim rezortom celého EXPO v Miláne, ktoré sa tento rok nesie v duchu konceptu "Uživiť planétu, energia pre život“.

 

Vazil Hudák, minister hospodárstva:

„Vzhľadom na rozpočet, ktorý Slovensko malo na výstavbu a prípravu pavilónu, môžem pokojne skonštatovať, že sa nám podarilo urobiť za málo peňazí veľa muziky. Menej investovali už iba Rumuni. Za to patrí moje poďakovanie generálnemu manažérovi EXPO Martinovi Polákovi. A tiež som rád, že sa nám podarilo pripraviť naozaj zaujímavú expozíciu, z ktorej si návštevníci, ktorých denne prichádza okolo 10 000, majú čo odniesť. Zaujali ma virtuálne okuliare, ktoré predstavujú našu krajinu, ako aj predstavenie našej kultúry, folklóru či športovcov. A som presvedčený, že sa nám podarilo dobre naplniť aj tohtoročný koncept "Uživiť planétu, energia pre život“.“

Výstava EXPO Miláno 2015 je otvorená od 1.5.2015 a potrvá do 30.10.2015

 1. Celková plocha slovenskej expozície je 1 010 m2
 2. Pozemok sme prebrali v septembri 2014, výstavba sa začala v októbri (2014)
 3. V apríli bola výstavba pavilónu ukončená a 1. mája 2015 sme ako jedna z mála krajín načas pavilón otvorili s kompletnou expozíciou, vrátane reštaurácie.
 4. Celkové náklady na výstavbu pavilónu boli 5 mil. € bez DPH
 5. Pavilón máme v exkluzívnej zóne priamo vedľa pavilónov Japonska, Ruska , v blízkosti Nemecka, Rakúska, USA, Monaka či usporiadateľského Talianska
 6. V pavilóne pracuje 34 zamestnancov (pre porovnanie, v susedných pavilónoch od 100 do 400 ľudí)

Martin Polák, generálny manažér EXPO 2015:

„Slovensko bolo jednou z mála krajín, ktorej sa podarilo pavilón otvoriť načas, na rozdiel od mnohých iných krajín. Originálnosť nášho pavilónu si už všimli nie len návštevníci, ale napríklad našu terasu ocenili aj organizátori. Je veľmi obľúbenou a čomu sa tešíme ešte viac, patrí medzi naj terasy EXPO 2015.“

Ťahákom slovenského dňa v Miláne bol nepochybne náš úspešný futbalista Marek Hamšík pôsobiaci v talianskom futbalovom klube SSC Neapol. Fotografiu s našou futbalovou ikonou chcel mať takmer každý. A to nie len Slováci, ale aj Taliani. Bez ohľadu na to, či to boli návštevníci, ochrankári alebo policajti. Marek bol hviezdou dňa. Slávnostný deň zavŕšil večerný program, v ktorom vystúpil folklórny súbor Lúčnica v sprievode orchestra pod dirigentskou taktovkou nášho nadaného a vo svete žiadaného Martina Leginusa.

Návštevníci nájdu v pavilóne Slovenska

 1. Okuliare s virtuálnou prehliadkou Slovenska. Je to prezentácia slovenskej prírody, slovenských kúpeľov, zimných športov, folklóru, aj zábavy a dobrého jedla.
 2. Reštauráciu so slovenskými špecialitami.
 3. Relaxačné miesto v exteriéri expozície, ktorého dominantou je energetický pylón. Tu si návštevník na chvíľu oddýchne, dobije energiu, posedí si na pohodlnom vaku a môže si nabiť aj svoj mobil, tablet alebo laptop.
 4. Sieň slávy aktuálne najúspešnejších a najobľúbenejších slovenských športovcov, ktorí svoju energiu neúnavne premieňajú na nové víťazstvá a rekordy.
 5. Jedinečné slovenské tradície ako ľudové hudobné nástroje, ornamenty a ďalšie sú predstavené cez atraktívne moderné plastiky slovenského umelca Tomáša Berku.
 6. V rámci virtuálne prehliadky slovenské hrady, zámky, múzeá a galérie, ktoré ponúkajú všeličo od starovekých archeologických vykopávok až po pop-art Andyho Warhola. Energiu našej kultúry tu prezentujú diela súčasných umelcov rezonujúce s populárnym masovým umením Pop Artu.

 A ešte pár zaujímavostí o EXPO 2015

 • Výstava EXPO Miláno je na ploche nového výstaviska Rho-Pero v Miláne o rozlohe viac ako 1,1 mil. m2.
 • Výstavisko križuje 35 m široká a 1,5 km dlhá ulica.
 • Viac ako 140 oficiálnych účastníkov sa prezentuje samostatnými expozíciami na približne 70 % výstavného areálu alebo v tematicky zameraných deviatich tzv. „clusters“.
 • Výstavný areál ponúka návštevníkom 5 tematických častí a 10 korporátnych pavilónov.
 • Počas EXPO Miláno 2015 sa očakáva viac ako 20 mil. návštevníkov a viac ako 1 miliarda online návštevníkov.

Novinkou je možnosť navštíviť EXPO Miláno 2015 aj v nočných hodinách a vychutnať si tak vizuálny a gurmánsky zážitok v novej dimenzii.


Fotogalérie:
Zdroj: MHSR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky