Textová verzia
Pondelok 26. jún 2017

Štátny tajomník Rastislav Chovanec na Slovak Retail Summite

25.04.2017 11:43

Štátny tajomník Rastislav Chovanec na Slovak Retail SummiteŠtátny tajomník ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec vystúpil s úvodným príhovorom na 21. ročníku konferencie o obchode a marketingu Slovak Retail Summit, ktorý každoročne organizuje Zväz obchodu a cestovného ruchu. Informoval, že ministerstvo v krátkom čase predloží na pripomienkové konanie prvý balík viac ako 30 opatrení na podporu podnikateľského prostredia. Predstavil aj tému rodinného podnikania a pripomenul podnikateľom nutnosť využívania BigData pri ich činnosti.

Pozitívny efekt na úsporu peňazí, respektíve času, sa bude pohybovať v niekoľkých desiatkach miliónov eur," povedal na margo chystaných opatrení Rastislav Chovanec. Ide o prvý takýto balíček ministerstva hospodárstva, rezort však chce pripraviť aj ďalšie. „Budú minimálne ešte ďalšie dva až tri," doplnil štátny tajomník. Vyzval preto obchodníkov na spoluprácu pri ich tvorbe. Pripomenul, že ministerstvo hospodárstva aktuálne pracuje aj na podpore rodinných firiem. Konkrétne sa venuje generačnej výmene v týchto firmách, ktorá sa bude na Slovensku diať vôbec po prvý raz. Týka sa podnikateľov, ktorí začali rozbiehať svoj biznis po revolúcii a nepodarilo sa im vychovať si nasledovníkov, ktorí by firmy prevzali. Rastislav Chovanec upozornil, že to môže mať veľmi negatívny dosah na konkurencieschopnosť Slovenska, ale obavy vyvolávajú najmä možné sociálne dôsledky. Tieto firmy sú totiž podľa neho veľmi úzko prepojené, zamestnávajú priamo ľudí z rodiny či z blízkeho okolia. „Z nášho pohľadu je kľúčové, aby tieto firmy dokázali zvládnuť generačnú výmenu a minimálne v druhej a v ďalšej generácii sa rozvíjali," dodal s tým, že tak bude rásť aj konkurencieschopnosť týchto spoločností a lepšie sa etablujú na trhu. Ministerstvo preto v tejto oblasti pripravilo 12 konkrétnych opatrení. Z nich zrejme len dve alebo tri sa budú týkať aj zmeny zákonov. Zvyšné budú skôr vo forme podpory a informovanosti firiem o tom, ako tento proces zvládnuť.
V paneli Trendy v obchode prezentovala generálna riaditeľka sekcie podnikateľského prostredia a inovácií Miriam Letašiová schému spolupráce s podnikateľmi pri navrhovaní konkrétnych opatrení na zlepšenie podnikania. Opatrenia sú podľa nej výsledkom konsenzu a dialógu štátnej správy a podnikateľov.
TASR, Odbor komunikácie MH SR
 

Fotogalérie:
Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky