Textová verzia
Utorok 30. máj 2017

Stretnutie štátneho tajomníka Miroslava Oberta so zástupcami čínskej spoločnosti China General Nuclear Power Corporation

26.10.2015 12:58

Stretnutie štátneho tajomníka Miroslava Oberta so zástupcami čínskej spoločnosti China General Nuclear Power CorporationDňa 23. októbra 2015 sa uskutočnilo na pôde Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky stretnutie štátneho tajomníka Miroslava Oberta so zástupcami čínskej spoločnosti China General Nuclear Power Corporation (CGN), ktorého cieľom bolo vzájomné informovanie sa o možnostiach spolupráce v oblasti jadrovej energetiky.

Stretnutia sa taktiež zúčastnil poslanec NR SR a predseda skupiny priateľstva s Čínskou ľudovou republikou pán Maroš Kondrót a predstavitelia čínskeho veľvyslanectva v SR. Zástupca generálneho riaditeľa spoločnosti CGN pán Matthew Yang informoval slovenskú stranu o aktivitách v oblasti budovania nových jadrových zdrojov v Číne i vo svete. Poukázal na to, že pred niekoľkými dňami ich spoločnosť podpísala významný kontrakt pri výstavbe britskej jadrovej elektrárne Hinkley Point C a že na domácej pôde majú v prevádzke 13 reaktorov s celkovým výkonom 13,8 GW čo predstavuje 61% celkového čínskeho elektrárenského inštalovaného výkonu. Štátny tajomník Miroslav Obert informoval čínskych hostí o súčasnom stave rozvoja jadrovej energetiky v SR a plánoch do budúcnosti. Zdôraznil, že jadrová energetika hrá v energetike Slovenska významnú úlohu, pričom jej podiel na výrobe elektrickej energie dosahuje až 55% a že súčasnou prioritou je dokončenie dvoch rozostavaných reaktorov v Mochovciach – EMO 3,4. Zdôraznil, že z pohľadu celého jadrovo-palivového cyklu má Slovensko dlhoročné praktické skúsenosti. Z hľadiska budúcnosti SR plánuje vybudovať nový jadrový zdroj v Jaslovských Bohuniciach, pri ktorom v súčasnosti prebieha proces posudzovania vplyvov tohto zariadenia na životné prostredie. Čínsky predstavitelia sa zaujímali o možnosť vstupu do tohto projektu a poukázali na to, že okrem prevádzkovaných jadrových elektrární majú v Číne pred dokončením 6 reaktorov a ďalšie jadrové zdroje sú v procese plánovania. Ich aktivity sa zameriavajú tak na výstavbu ako aj na investície do jadrovej energetiky vo svete a okrem Veľkej Británie majú v rámci EÚ rozpracovanú spoluprácu aj s Rumunskom. V závere rokovania sa zástupcovia oboch strán zhodli na tom, že stretnutie prinieslo užitočné podnety, ktoré môžu byť základom pre pokračovanie rozhovorov v budúcnosti.
Fotogalérie:
Zdroj: MHSR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky