Textová verzia
Pondelok 26. jún 2017

Vo výtvarnej súťaži detí bodovali mestá budúcnosti

24.05.2017 18:06

Vo výtvarnej súťaži detí bodovali mestá budúcnostiŽiaci z celého Slovenska prihlásili do súťaže Budúcnosť sveta 850 výtvarných prác. Počet diel v druhom ročníku sa zvýšil. Súťažiaci pritom využívali inovatívne nahrávanie cez aktívne rozhranie.

Súťaž  Budúcnosť sveta vyhlásila Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v rámci národného projektu inovujme.sk. Cieľ súťaže bol podnietiť kreatívne myslenie detí a motivovať školy k inovatívnemu prístupu. Deti tak môžu ukázať svoje výtvarné nápady, talent a vlastnú víziu budúcnosti. „Počet prihlásených diel bol o stovku vyšší, ako v prvom ročníku a výrazne sa zvýšila ich úroveň. Deti nás očarili nielen nápadmi, ale aj skvelým výtvarným spracovaním a svojou fantáziou tak inšpirujú aj nás dospelých,“ hovorí Svetlana Gavorová generálna riaditeľka SIEA.
Diela najčastejšie zobrazovali digitálne technológie, vesmír, kozmonautiku. „Mladší žiaci sa zamerali aj na spolužitie robotov s ľuďmi, najčastejšie ich vykreslili ako pomocníkov. Tí starší zobrazovali mesto budúcnosti, architektúru, ale tiež výzvy spoločnosti, ako napríklad ochrana životného prostredia,“ vysvetľuje členka poroty, výtvarníčka Katarína Slaninková. Pri rozhodovaní zavážila myšlienka diela, jej výtvarná hodnota a originalita nápadu.
Porota zložená z odborníkov v oblasti výtvarného umenia, detskej psychológie a zástupcov SIEA vybrala víťazov v dvoch vekových kategóriách. Deti budú odmenené vecnými cenami, ako sú smart hodinky, či elektronické čítačky kníh. Organizátori ich odovzdajú priamo v školách na Deň detí  1. júna. Súčasťou súťaže je aj Cena Slovenských elektrární – víťaz „zoberie na výlet“ celú triedu do Energolandu. Podporu mohla súťažiacim prejaviť aj široká verejnosť. Víťazné dielo získalo 10 135 hlasov. Všetky súťažné práce sú zverejnené na stránke www.buducnostsveta.sk.
Výtvarné diela sa budú verejne prezentovať aj v regiónoch. Vernisáž prvej výstavy bude 15. júna v zrekonštruovanom kaštieli v Spišskom Hrušove a potom v priestoroch piešťanskej knižnice.
Kategória 1. stupeň základnej školy
1. miesto            Viktor Krížik, Bratislava - Futurama
2. miesto            Júlia Štupáková, Divín - Živé vdychuje život neživému
3. miesto            Zdenka Petrofová, Humenné - Oko do minulosti
 
 
Kategória 2. stupeň základnej školy
1. miesto            Christian Podmanický, Lozorno - Ako vidím veľkomesto
2. miesto            Daniela Falisová, Medzilaborce - Svet záhad
3. miesto            Dorota Šmelíková, Bratislava - Som vesmír
3. miesto            Natália Debnárová, Kriváň - Budúcnosť cez ružové okuliare
 
Cena Slovenských elektrární:  Bibiana Friščáková, Podvysoká - Zem trpí
  
Online hlasovanie: 10 135 lajkov
Viktória Hrabáriková, Suchá nad Parnou - Nedeľné popoludnie
 
SIEA

Fotogalérie:
Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky