21. 11. 2018

P. Žiga: Sme pripravení podporiť investície závodu Kia do inteligetného priemyslu

Minister hospodárstva Peter Žiga rokoval s výkonným riaditeľom Kia Motors Slovakia Dae-Sik Kimom. Ten ocenil možnosť diskutovať so šéfom rezortu hospodárstva o spoločnosti KIA a jej plánoch do budúcnosti, ako aj o výzvach, ktorým čelí automobilový priemysel.

Vláda je pripravená podporiť investície spoločnosti Kia Motors Slovakia do inteligentného priemyslu a áut s alternatívnymi pohonmi. Minister hospodárstva SR Peter Žiga to povedal po stretnutí s prezidentom a výkonným riaditeľom Kia Motors Slovakia Dae-Sik Kimom na pôde závodu v Tepličke nad Váhom. Spoločnosť Kia Motors Slovakia patrí podľa ministra hospodárstva aj s jej dodávateľskou sieťou k pilierom slovenskej ekonomiky a je dôležitým zamestnávateľom. „Vláda oceňuje prínos tejto významnej investície a je pripravená diskutovať o podpore jej ďalšieho pôsobenia, vrátane investície do rozvoja, pridanej hodnoty a zvyšovania konkurencieschopnosti oproti zahraničiu," zdôraznil minister Žiga.

Dae-Sik Kim ocenil možnosť osobne diskutovať s ministrom hospodárstva. Prezident spoločnosti prezentoval ministrovi aktuálny stav v podniku, ako aj plány do budúcnosti. „Tento rok sme do výroby zaviedli tri nové karosárske verzie modelu Kia Ceed, aby sme zabezpečili svoju konkurencieschopnosť v Európe. Hovorili sme aj o výzvach, ktorým v súčasnosti na Slovensku čelí automobilový priemysel, o technológiách budúcnosti, alternatívnych pohonoch, ako aj automatizácii a robotizácii výroby," uviedol.  Kia Motors Slovakia pokračuje aj v tomto roku v investičných aktivitách a plánuje celkovo preinvestovať takmer 200 miliónov eur.

Kia Motors Slovakia je jediný výrobný závod spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Vybudovali ho v rokoch 2004 až 2006. Výrobu automobilov, ako aj motorov pre osobné autá, spustili v decembri 2006. Na Slovensku v súčasnosti zamestnáva Kia viac ako 3 800 ľudí. Vyrába modely Kia Ceed v dvoch karosárskych úpravách – päťdverový Ceed, Sportswagon, športovo-úžitkový Kia Sportage a rodinné MPV Kia Venga. Od začiatku sériovej výroby opustilo brány závodu už viac ako 3,1 milióna vozidiel a vyše 4,7 milióna motorov.

 

TASR, Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk