Účasť SR v medzinárodných organizáciách

Medzinárodná energetická agentúra

(International Energy Agency, IEA)

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) bola založená v roku 1974 rozhodnutím Rady OECD, aby pomohla koordinovať kolektívnu reakciu na veľké prerušenia dodávok ropy. Postupom času sa úloha IEA výrazne rozšírila a teraz zahŕňa širšie otázky energetickej bezpečnosti a udržateľnosti. Hlavným cieľom IEA je poskytovať odborné analýzy, údaje, projekcie, politické odporúčania a riešenia na zabezpečenie energetickej bezpečnosti a pomoc svetu pri prechode na čistú a udržateľnú energiu.

IEA má v súčasnosti 32 členov. SR je členom IEA od roku 2007 kedy ratifikovala listinu o prístupe k Dohode o Medzinárodnom energetickom programe (Agreement on an International Energy Programme). IEA má 4 pristupujúce krajiny (Čile, Kolumbia, Kostarika, Izrael) a 13 asociačných krajín (Argentína, Brazília, Čína, Egypt, India, Indonézia, Keňa, Maroko, Senegal, Singapur, Južná Afrika, Thajsko a Ukrajina). Členské krajiny IEA spolu s pristupujúcimi a asociačnými krajinami tvoria tzv. „IEA Family“.

Súčasným výkonným riaditeľom (Executive Director) je Fatih Birol, ktorý je na tomto poste už od roku 2015. V súčasnosti prebieha jeho tretie funkčné obdobie (2023-2027).

Každé 2 roky sa koná ministerské zasadnutie, na ktorom sa prijímajú ministerské mandáty, ktoré určia smerovanie agentúry na ďalšie 2 roky. Posledné ministerské mandáty boli prijaté v roku 2024.

Koncom októbra 2023 sa uskutočnil v Bratislave hĺbkový prehľad energetiky SR (In-Depth Review, IDR). IDR je komplexným zhodnotením sektora energetiky zo strany IEA, ktorý sa koná v každej členskej krajine IEA približne raz za päť rokov. Výstupom z procesu IDR je publikácia hodnotiacej správy IEA o sektore energetiky SR, ktorá je významným informačným a mienkotvorným dokumentom o energetickej politike SR. Publikácia bola zverejnená v novembri 2024 a možné si ju stiahnuť na Slovak Republic 2024 – Analysis - IEA.

Technologický program spolupráce IEA (IEA Technology Collaboration Programme- IEA TCP)

 

Technologický program spolupráce (TCP) predstavuje jedinečnú globálnu sieť, ktorá prostredníctvom medzinárodnej spolupráce podporuje výskum v oblasti energetických technológií. Spájaním vlád, priemyselných odvetví a popredných odborníkov TCP urýchľuje energetické inovácie a pomáha formovať budúcnosť energetických riešení na podporu globálnej energetickej bezpečnosti a hospodárskeho rastu.

 

TCP podporuje prácu nezávislých medzinárodných skupín expertov, ktoré umožňujú vládam a priemyselným odvetviam z celého sveta viesť programy a projekty v širokej škále energetických technológií a súvisiacich otázok. Títo experti spolupracujú na podpore výskumu, vývoja a komercializácie energetických technológií.

 

Doteraz bolo spustených viac ako 80 iniciatív spolupráce, ktoré pokrývajú takmer každý aspekt energetických technológií – od obnoviteľných zdrojov energie a inteligentných sietí až po vodík, zachytávanie uhlíka a palivá novej generácie. Do týchto spoluprác sú zapojené tisíce odborníkov z približne 300 verejných a súkromných organizácií vo viac ako 55 krajinách.

Informácie o všetkých IEA TCP je možné nájsť na stránke Technology collaboration - About - IEA.

SR sa v roku 2016 stala prvou krajinou zo strednej a východnej Európy, ktorá sa stala členom technologického programu spolupráce IEA Solar Heating & Cooling Programme (SHC). Participácia SR v tomto programe umožňuje rozvoj vedeckého poznania v SR a lepšie zapojenie slovenských vedcov do medzinárodnej výskumnej komunity.

Medzinárodná energetická chartA

Medzinárodná energetická charta je medzinárodná organizácia, ktorá prostredníctvom Zmluvy o Energetickej charte stanovuje základný právny rámec v sektore energetiky, ktorý je právne záväzný pre všetky členské krajiny. Stanovenie jednotného právneho rámca napomáha zníženiu rizika spojeného s investíciami a obchodom v energetike.

Zmluva o Energetickej charte (Zmluva o ECT) vychádza z princípov Európskej energetickej charty z roku 1991, ktorá je politickou deklaráciou zameranou na medzinárodnú spoluprácu, posilňovanie energetickej bezpečnosti a udržateľný rozvoj. Zmluva o ECT je jedinou právne záväznou multilaterálnou dohodou chrániacou investície v energetickom sektore. Prispieva k stabilite investičného prostredia, zvýšeniu bezpečnosti dodávok energetických surovín, prístupu k energiám, využívaniu obnoviteľných zdrojov energie, a tým k celkovej energetickej bezpečnosti. Taktiež obsahuje pravidlá pre predchádzanie prípadným súdnym sporom (mediácia) ako aj samotný postup pri ich urovnávaní.

Slovenská republika bola jedným zo signatárov Zmluvy o Energetickej Charte v roku 1994 (uznesenie vlády SR č. 1190/1994) a v roku 1995 ju ratifikovala. Odvtedy je SR členom Energetickej charty a v rámci členstva platí SR každoročne členský príspevok.

Na čele Sekretariátu Energetickej charty je generálny tajomník, ktorým je od 1. januára 2012 už v poradí druhé obdobie pán Urban Rusnák.

Podrobnejšie informácie je možné nájsť na oficiálnej webovej stránke: http://www.encharter.org/

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk