29. 01. 2021

ON-LINE konferencia: Predajcovia, pripravte sa na zmenu energetických štítkov

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) a Ministerstvo hospodárstva SR pozývajú výrobcov, dovozcov a predajcov na online konferenciu o nových energetických štítkoch EÚ, ktoré sa budú meniť od marca 2021. Online konferencia sa uskutoční 4. februára 2021, účasť je bezplatná na základe registrácie. 

Nové energetické štítky umožnia spotrebiteľom jednoduchší výber energeticky najúčinnejších výrobkov. Pre prvé skupiny výrobkov majú kamenné aj internetové obchody vymeniť štítky počas 14 pracovných dní od 1. marca 2021. Zmeny sa dotknú tisícok prevádzok. „Naším cieľom je pomôcť výrobcom, dovozcom a predajcom pri prechode na nové štítky. Môžu sa vopred pripraviť a prezentácie z online konferencie využiť na interné školenia zamestnancov. K dispozícii sú aj informačné materiály s praktickým porovnaním starých a nových štítkov určené pre predajcov a s radami pri výbere spotrebičov pre spotrebiteľov a profesionálnych nakupujúcich,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš. 

Online konferencia je súčasťou spoločnej informačnej kampane, ktorú pripravuje SIEA a Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci s APPLiA Slovakia - združením výrobcov domácich spotrebičov,  Asociáciou spotrebnej elektroniky a Slovenskou svetelnotechnickou spoločnosťou. Európska únia a členské štáty sa rozhodli prepracovať požiadavky na zaradenie výrobkov a postupne zaviesť nové štítky so zmenenou stupnicou od A po G, pretože doterajší systém používal stupnicu, v ktorej väčšina výrobkov už bola v najvyššej triede a nebolo možné jednoducho rozlíšiť najúspornejšie. Ako prvé sa budú od 1. marca 2021 meniť štítky k chladničkám, mrazničkám, chladničkám na víno, práčkam, práčkam so sušičkami, umývačkám riadu a tiež k elektronickým displejom, vrátane televízorov a monitorov. Od 1. mája 2021 sa začnú meniť štítky pneumatík a od 1. septembra 2021 štítky svetelných zdrojov a svietidiel.  

Podrobné informácie o zmene energetických štítkov, registračný formulár na konferenciu s programom a materiály na stiahnutie sú zverejnené na stránke www.energetickestitky.sk. O tlačené verzie materiálov je možné požiadať na adrese energetickestitky@siea.gov.sk.

 

SIEA

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk