19. 11. 2020
Zdravotník vykonáva test na covid-19 antigénovým testom.

Antigénové testy bude obstarávať MH SR, k spolupráci prizve ÚVO aj mimovládne organizácie

Ministerstvo hospodárstva SR je pripravené obstarať ďalšie antigénové testy, k čomu ho uznesením zaviazala vláda. Celkovo sa kabinet rozhodol obstarať ďalších 16 miliónov testov, špecifikácie a presné počty určí Ministerstvo zdravotníctva SR. Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík zdôraznil, že rezort je pripravený túto úlohu splniť. V záujme transparentnosti a nespochybniteľnosti celého procesu sa MH SR chce obrátiť na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Do komisie na výber antigénových testov ministerstvo prizve aj zástupcov mimovládnych organizácii Zastavme korupciu, Transparency International Slovensko ako aj predstaviteľov opozície. Súčasťou komisie by mali byť aj odborníci, ktorí budú vedieť posúdiť deklarované parametre ponúkaných testov.

Vicepremiér R. Sulík upresnil, že chce s ÚVO prebrať otázku aké metódy sú povolené pre tento typ obstarávania. Základné know-how je možné prevziať zo Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR). Testy by mali byť dodané v termínoch po štyri  milióny kusov, dodal šéf rezortu hospodárstva. Cenu antigénových testov R. Sulík nechcel v tejto chvíli odhadovať, všetko závisí od výsledkov rokovaní.

Testy sa vláda rozhodla obstarať v zmysle záverov Ústredného krízového štábu, ktorý rozhodol o masívnom testovaní obyvateľov. Pohotovostné zásoby štátu majú slúžiť ako posledná rezerva, preto tento raz vláda nenavrhla, aby antigénové testy obstarávala SŠHR, vysvetľuje sa v schválenom materiáli.

 

Tlačový odbor MH SR, foto: TASR.

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk