Dôležitý oznam pre verejnosť

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky dňom 16.3.2020 pracuje v obmedzenom krízovom režime.

Čítať viac
03. 04. 2020

Richard Sulík víta dohodu s bankami, opatrenia pomôžu ľuďom aj podnikateľom

Minister hospodárstva Richard Sulík ocenil dohodu vlády s bankami, ktorá sa týka odkladu splátok úverov. Klienti bánk budú môcť za jasne stanovených podmienok v čase pandémie koronavírusu požiadať o odloženie splátok úveru na maximálne deväť mesiacov. „Toto opatrenie bolo potrebné. Súhlasím s tým, aby došlo k odkladu v prípadoch, keď to budú bežní klienti alebo podnikatelia potrebovať. Podmienky zároveň musia byť ľahko kontrolovateľné,“ uviedol Richard Sulík. Šéf rezortu hospodárstva zároveň ocenil ústretovosť predstaviteľov bankového sektora. Diskusia s bankami pokračuje, už čoskoro by podľa ministra mohli podnikatelia postihnutí koronakrízou od bánk získať úver, za časť ktorého bude ručiť štát. Rokuje sa aj o riešeniach pre veľké firmy.

Čítať viac
01. 04. 2020

Aukcia na podporu výroby zelenej energie je pre koronakrízu zrušená

Ministerstvo hospodárstva SR zrušilo aukciu na podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Dôvodom je epidemiologická situácia spôsobená šírením koronavírusu. „Rezort hospodárstva sa pre takýto postup rozhodol, aby vzhľadom na súčasnú krízovú situáciu neznevýhodnil žiadneho záujemcu. Prioritou je pre nás totiž čo najnižšia ponuka, a to aj pre jej následné prenesenie do koncovej ceny elektriny,“ vysvetlil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Čítať viac
01. 04. 2020

Podpora kúpy elektromobilov pozastavená, 2. kolo výzvy na budovanie nabíjacích staníc zrušené

Ministerstvo hospodárstva SR dočasne pozastavilo dotačný projekt na podporu kúpy elektromobilov. Dôvodom je súčasná situácia spôsobená koronakrízou. Doteraz podpísané zmluvy s vyše stovkou úspešných žiadateľov zostávajú v platnosti, ich žiadosti o vyplatenie dotácie vybavuje MH SR priebežne. V prípade ďalších žiadostí pokračuje proces ich administratívneho spracovania, projekt bude pokračovať po skončení krízy. Rezort hospodárstva zároveň rozhodol o zrušení druhého kola výzvy na budovanie nabíjacích staníc.

Čítať viac
29. 03. 2020

R. SULÍK: Prvé opatrenia na pomoc ekonomike sú rozumné a presne cielené

Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci s vecne príslušnými rezortami vypracovalo prvých 7 základných opatrení na pomoc slovenskému hospodárstvu v čase koronakrízy. Upravia sa napríklad podmienky preplácania miezd zamestnancov vo firmách, ktoré sú povinne zatvorené, a to až do výšky 80 % platu zamestnanca. Vyplácať sa tiež budú príspevky pre živnostníkov a zamestnancov vo firmách, ktoré zaznamenali pokles tržieb. Zamestnanci v karanténe a na OČR dostanú 55 % z ich hrubej mzdy. Upravujú sa aj pravidlá odkladu platenia odvodov a preddavkov dane z príjmu pri poklese tržieb o viac ako 40 %. Podnikatelia budú mať tiež možnosť započítať si doteraz neuplatnenú stratu od roku 2014. „Ide o prvú pomoc, s ktorou som veľmi spokojný. Sú to rozumné, presne zamerané opatrenia,“ zdôraznil minister hospodárstva Richard Sulík. Ubezpečil, že „sa postupne bude robiť niekoľko desiatok sektorovo zameraných opatrení, ale o to presnejšie cielených.“

Čítať viac
26. 03. 2020

Minister hospodárstva rokoval so zástupcami zamestnávateľov a priemyselných komôr

Minister hospodárstva Richard Sulík rokoval so zástupcami najväčších zamestnávateľských zväzov a priemyselných komôr o aktuálnej situácii spôsobenej šírením koronavírusu a pripravovaných opatreniach na zmiernenie dopadov na podnikateľský sektor. Minister ubezpečil zástupcov zväzov a komôr, že rezort si uvedomuje zložitosť situácie, v ktorej sa pre koronakrízu ocitli. „Prvý balík približne 50-tich opatrení bude predstavený v čo najkratšom čase. Následne o nich rozhodne vláda a časť bude musieť schvaľovať parlament," priblížil Richard Sulík. Rokovania sa zúčastnil aj minister financií Eduard Heger.

Čítať viac
24. 03. 2020

Vláda odvolala K. Kičuru, podľa ministra hospodárstva ohrozil verejný záujem

Vládny kabinet odvolal Kajetána Kičuru z funkcie predsedu Správy štátnych hmotných rezerv. Vedením úradu bola dočasne poverená podpredsedníčku úradu Lucia Gocníková. Návrh na rokovanie vlády predložil minister hospodárstva Richard Sulík. Dôvodom sú podozrenia z netransparentnosti a nehospodárnosti pri nákupoch materiálov potrebných na boj s koronavírusom.

Čítať viac
21. 03. 2020

Novým ministrom hospodárstva sa stal Richard Sulík

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala do funkcie ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Súčasne sa ujal aj funkcie prvého podpredsedu vlády pre ekonomiku. Richard Sulík je ekonóm a predseda politickej strany Sloboda a Solidarita. Popoludní prevzal rezort od svojho predchodcu Petra Žigu.

Čítať viac
17. 03. 2020

Peter Žiga: Dodávky strategických komodít pre domácnosti aj priemysel sú plynulo zabezpečené

Dodávky elektrickej energie, plynu a pohonných hmôt sú na Slovensku plynulé. Po videorokovaní s predstaviteľmi energetických spoločností pre situáciu spôsobenú šírením koronavírusu o tom informoval minister hospodárstva Peter Žiga. Energetické spoločnosti, ktoré patria ku kritickej infraštruktúre, sú základným pilierom riadneho fungovania krajiny. „Plyn, elektrina, pohonné hmoty a voda sú kľúčové pre ekonomiku a fungovanie spoločnosti ako takej. Chcem v tejto chvíli upokojiť priemysel, ale aj verejnosť, že dodávky týchto strategických komodít sú plynulo zabezpečené," vyhlásil šéf rezortu hospodárstva a dodal, že „spoločnosti patriace do kritickej infraštruktúry spolupracujú so štátom a intenzívne sa pripravujú na krízové situácie, sú vytvorené záložné pracoviská, dispečingy a aj rezervné tímy. "

Čítať viac

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk