18. 04. 2019

MH SR spolupracuje s Americkou obchodnou komorou na zlepšení podnikateľského prostredia

Spolupráca Ministerstva hospodárstva SR a Americkej obchodnej komory v SR (AmCham) je efektívna a prináša konkrétne výsledky vo viacerých oblastiach, vrátane podnikateľského prostredia. Na výročnom valnom zhromaždení AmCham v Bratislave to uviedol štátny tajomník rezortu hospodárstva Rastislav Chovanec.

Čítať viac
17. 04. 2019

Vláda chce zlepšiť podmienky pre rozvoj automobilového priemyslu

Automobilový priemysel je chrbtovou kosťou slovenskej ekonomiky a preto musíme vynaložiť maximálne úsilie na to, aby sa tento kľúčový segment mohol naďalej rozvíjať a reflektovať na súčasné trendy a inovácie. Uviedol to minister hospodárstva Peter Žiga po rokovaní vlády, ktorá schválila opatrenia na odstránenie bariér pre trvalo udržateľný rozvoj automobilového priemyslu na Slovensku.

Čítať viac
16. 04. 2019

P. ŽIGA: Ak nebudú mochovecké bloky bezpečné, vláda nedovolí ich uvedenie do prevádzky

Horúca hydroskúška tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce (EMO) dopadla nad očakávanie. V niektorých údajoch dokonca výsledky dvojnásobne prekročili plánované parametre. „Predbežné výsledky hovoria o tom, že horúca hydroskúška dopadla nad očakávania," skonštatoval minister hospodárstva Peter Žiga. Konečnú správu od Úradu jadrového dozoru o výsledkoch testovania reaktora očakáva rezort hospodárstva do konca apríla. Minister Žiga upozornil, že vzhľadom na tlak verejnosti sú kontroly, na ktoré dohliada ÚJD, veľmi dôkladné. "Nedovolíme, aby sa s bezpečnosťou hazardovalo, a pokiaľ by sa našli niektoré nedostatky, jadrová elektráreň nebude spustená," dodal Žiga.

Čítať viac
12. 04. 2019

R. Chovanec: Inovácie podporujeme cez eurofondy, štátnu pomoc, ale aj vouchre či superodpočet

Automobilový a elektrotechnický priemysel, IT, robotizácia, automatizácia, biotechnológia a nové materiály sú oblasti, v ktorých je inovačný potenciál Slovenska, uviedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Rastislav Chovanec počas podujatia HNClubu, ktorého témou bolo naštartovanie výskumu a inovácií na Slovensku. Inovačný potenciál Slovenska definuje Stratégia inteligentnej špecializácie SR, ktorá je základným rámcovým strategickým dokumentom pre podporu výskumu a inovácií v programovacom období 2014 – 2020 a je základom pre tvorbu operačných programov.

Čítať viac
11. 04. 2019

Priemysel stojí pred veľkou zmenou, čaká ho digitalizácia a inovatívne riešenia

Slovensko patrí medzi krajiny so silnou priemyselnou tradíciou a ambíciou je, aby aj v budúcnosti zostalo spojené s priemyslom. „V súčasnosti priemysel stojí pred veľkou zmenou, ktorú vidieť pri digitalizácii, automatizácii a robotizácii výroby. Je nevyhnutné prepojiť nadnárodné spoločnosti, veľké podniky a malé a stredné podniky s univerzitnými inkubátormi a vedeckými parkami na finančnej, technologickej a mentorskej báze,“ zdôraznila generálna riaditeľka sekcie podnikateľského prostredia a inovácií Ministerstva hospodárstva (MH) SR Miriam Letašiová na druhom ročníku konferencie Robotika vo výrobnej praxi malých a stredných podnikov. Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou MH SR.

Čítať viac
09. 04. 2019

Podľa R. Chovanca sa mladí ľudia v biznise nestratia

Približne 400 mladých, talentovaných ľudí z celého Slovenska s množstvom kreatívnych nápadov na podnikanie sa predstavilo v jednom z bratislavských centier na 24. ročníku Veľtrhu podnikateľských talentov. Podujatie organizuje nezávislá vzdelávacia organizácia Junior Achievement (JA) Slovensko a na jeho otvorení sa zúčastnil aj štátny tajomník ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec.

Čítať viac
05. 04. 2019

Prípravy na ministerské zasadnutie Rady OECD pokračujú

Slovensko, ktoré je po prvýkrát v histórii predsedníckou krajinou Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), pokračuje v prípravách na ministerské zasadnutia Rady (MCM). To bude v máji v Paríži a bude vyvrcholením nášho predsedníctva. Na Slovensku sa uskutočnili tradičné konzultácie generálneho tajomníka OECD Ángela Gurríu s predstaviteľmi BIAC (Business at OECD), TUAC (The Trade Union Advisory Committee) a členmi slovenskej vlády. Zúčastňujú sa na nich aj veľvyslanci a stáli predstavitelia členských krajín pri OECD.

Čítať viac
01. 04. 2019

Premiér a minister hospodárstva rokovali v Nemecku s vedením koncernu Volkswagen

Vláda prijme balíček opatrení pre celý automobilový sektor, ktorý by mal garantovať predvídateľnosť legislatívneho a podnikateľského prostredia. Predstaviteľov koncernu Volkswagen v nemeckom Wolfsburgu o tom informovali premiér Peter Pellegrini a minister hospodárstva Peter Žiga. Nemeckých partnerov ubezpečili, že slovenská vláda chce byť ich automobilke partnerom a je pripravená podporiť umiestnenie ďalších technologicky vyspelých modelov v bratislavskom závode.

Čítať viac
26. 03. 2019

Automobilový priemysel čakajú v blízkej budúcnosti významné zmeny, ovplyvnia aj SR

Elektromobilita, autonómne vozidlá, znižovanie emisií a ďalšie témy ovplyvnia blízku budúcnosť automobilového priemyslu. Na piatom ročníku automotive konferencie Newmatec 2019 o tom diskutovali odborníci z viacerých krajín. Podujatie otvoril minister hospodárstva Peter Žiga, zúčastnili sa ho aj štátni tajomníci ministerstiev krajín V4, pod ktoré spadá problematika automobilového priemyslu a inovácií.

Čítať viac

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk