12. 10. 2018

Súťaž na architektonický návrh slovenského pavilónu na Expo 2020 Dubaj

Ministerstvo hospodárstva SR vyhlásilo verejnú súťaž na architektonický návrh pavilónu, v ktorom bude oficiálna expozícia Slovenska na Svetovej výstave Expo 2020 Dubaj. Tá bude od 20. októbra 2020 do 10. apríla 2021 v Dubaji v Spojených arabských emirátoch a organizátori predpokladajú, že priláka 25 miliónov návštevníkov. Záujemcovia môžu návrhy na podobu pavilónu predkladať do 14. novembra 2018.

Čítať viac
12. 10. 2018

MH SR a agentúra SARIO na výstave Autosalón – Autoshow Nitra 2018

Ministerstvo hospodárstva SR a agentúra SARIO sú účastníkmi 25. ročníka výstavy Autosalón Autoshow Nitra 2018. V meste pod Zoborom umožnili slovenským firmám prezentovať svoje novinky a nápady v oblasti automobilového priemyslu a najmä elektromobility.

Čítať viac
11. 10. 2018

V. Ferencz v Bruseli o transformácii hornej Nitry

Predstavitelia členských krajín EÚ hovorili s eurokomisármi M. Šefčovičom a C. Cretu o tom, ako postupuje príprava transformácie vybraných uhoľných regiónoch v rámci EÚ, vrátane hornej Nitry. Slovensko si už stanovilo priority Akčného plánu transformácie regiónu horná Nitra, teraz sa pracuje na samotnom materiáli. Pre Slovensko je neprípustné, aby ľudia na hornej Nitre po útlme baníctva nemali perspektívu, zdôraznil štátny tajomník V. Ferencz.

Čítať viac
10. 10. 2018

P. ŽIGA: Akčný plán zvýši konkurencieschopnosť podnikov na Slovensku

Dôležitá je spolupráca súkromného a akademického sektora, prenos výsledkov výskumu do praxe, podpora aplikovaného výskumu a univerzitných inkubátorov ako aj zmena vzdelávania. Ak sa podarí realizovať schválené opatrenia, príde k zásadnému posunu slovenského hospodárstva smerom k znalostnej ekonomike orientovanej na inovácie, myslí si minister hospodárstva P. Žiga.

Čítať viac
08. 10. 2018

MH SR podporí výskum a vývoj v podnikoch už aj v Bratislavskom kraji

Ministerstvo hospodárstva SR vyhlásilo výzvu v rámci operačného programu Výskum a inovácie zameranú na podporu inovácií prostredníctvom priemyselného výskumu a experimentálneho vývoja v Bratislavskom kraji. Na výzvu sú vyčlenené prostriedky vo výške 15 miliónov eur. Žiadatelia môžu získať príspevok až do výšky 1 milión eur. Kompletné znenie výzvy je zverejnené na webovom sídle www.opvai.sk.

Čítať viac
04. 10. 2018

Michalovská Sladovňa chce zvýšiť produkciu, vláda zváži investičný stimul

Vláda pokračovala vo výjazdovom rokovaní na východnom Slovensku, v regiónoch s vyššou mierou nezamestnanosti. Pri tejto príležitosti minister hospodárstva Peter Žiga a šéf rezortu financií Peter Kažimír navštívili Sladovňu Michalovce. Spoločnosť plánuje rozširovať výrobu. Bude potrebovať aj viac jačmeňa na výrobu sladu, čo je výzvou pre miestnych poľnohospodárov.

Čítať viac
03. 10. 2018

Do Trebišova prišiel nový investor, prácu má pre vyše dve stovky ľudí

V regióne Dolného Zemplína sa rozhodla otvoriť svoj nový závod česká spoločnosť Conrop, ktorá úspešne pôsobí na medzinárodnom trhu predovšetkým v oblasti textilného priemyslu. V regióne s približne 12 percentnou nezamestnanosťou spoločnosť plánuje vytvoriť 220 pracovných miest. Polovica z 50 zamestnancov, ktorí už v závode pracujú, nastúpila do spoločnosti z úradu práce.

Čítať viac
01. 10. 2018

P. Žiga: Nadštandartné väzby s Českom nám zostali

Sté výročie vzniku Československa si naše krajiny pripomínajú aj na tohtoročnom Medzinárodnom strojárskom veľtrh v Brne. Slávnostného otvorenia sa zúčastnili premiéri Andrej Babiš a Peter Pellegrini , ako aj ministerka hospodárka Marta Nováková a jej slovenský rezortný partner Peter Žiga. Na veľtrhu sa tento rok prezentuje rekordný počet vystavovateľov zo Slovenska - 107. Spoločnú históriu pripomína unikátna výstava najslávnejších českých a slovenských priemyselných výrobkov „100RIES“.

Čítať viac
01. 10. 2018

Antibyrokratické balíčky pomáhajú znižovať byrokraciu

Priemerný podnikateľ na Slovensku musel tento rok urobiť 64 administratívnych úkonov, ktoré mu zabrali 222 hodín. Vyplýva to z Byrokratického indexu, ktorý v Bratislave predstavil Inštitút ekonomických a sociálnych analýz (INESS). V medzinárodnom porovnaní byrokratickej záťaže sú však na tom slovenskí podnikatelia lepšie, ako ich kolegovia z Česka, Ukrajiny alebo Litvy. Predstavitelia INESS ocenili najmä prípravu balíčkov z dielne MH SR, ktoré pomáhajú odbúravať zbytočnú byrokraciu.

Čítať viac

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk