18. 06. 2021

R. Sulík odvolal Andreja Holáka z predstavenstva spoločnosti MH Manažment

Minister hospodárstva Richard Sulík podpísal odvolací dekrét a Andreja Holáka odvolal z predstavenstva spoločnosti MH Manažment. Minister o tom informoval na spoločnej tlačovej besede s generálnym riaditeľom MH Manažmentu Ľubošom Lopatkom. Holáka vo štvrtok zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA). Ako uviedol minister, s Holákom sa nepozná a ani sa sním nikdy nestretol a hoci ide o nominanta strany Smer-SD, nový šéf MH Manažmentu sa pri svojom nástupe rozhodol ho vo firme ponechať.

Čítať viac
17. 06. 2021

Diskutovali o odporúčaniach OECD k podnikaniu na Slovensku

Podpora mladých inovatívnych firiem, digitalizácia, rozšírenie finančných nástrojov či zjednodušenie regulácie. Potrebu realizácie týchto aspektov vyzdvihol štátny tajomník MH SR Ján Oravec počas online diskusie k zverejneniu Správy OECD o politike MSP a podnikania v SR. Štátny tajomník sa zároveň stotožnil so závermi predstavenej analýzy a identifikovanými odporúčaniami OECD.

Čítať viac
11. 06. 2021

V Luxemburgu sa rokovalo o budúcnosti podpory energetickej infraštruktúry v EÚ

V Luxemburgu sa po vyše roku a pol uskutočnilo fyzické rokovanie ministrov Rady EÚ pre energetiku. Hlavnou témou rokovania bola revízia európskeho Nariadenia o transeurópskej energetickej infraštruktúre. Slovenskú delegáciu viedol štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. Ministri sa po náročnej a intenzívnej diskusii dohodli na podobe všeobecného smerovania Rady EÚ.

Čítať viac
07. 06. 2021

SIEA vyhlásila verejné obstarávanie na zabezpečenie vodíkových áut a autobusu

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) pokračuje vo zvyšovaní povedomia verejnosti o využívaní vodíkových technológií v individuálnej aj hromadnej doprave. Nové vozidlá na vodíkový pohon majú byť spolufinancované z európskych zdrojov. Autobus a osobné vozidlá budú slúžiť na odborno-prezentačné účely. Predmetom vyhláseného verejného obstarávania je zabezpečenie jedného mestského či prímestského autobusu na prepravu 30 a viac osôb a tiež minimálne troch až šiestich osobných motorových vozidiel s vodíkovým pohonom, vrátane vozidla určeného na jazdu na nespevnených povrchoch a vozidla s karosériou typu pick-up.

Čítať viac
02. 06. 2021

MH SR podalo trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu subvenčného podvodu

Rezort hospodárstva sa z dôvodu sporných dotácií na nájomné pre viacerých bratislavských mestských poslancov obrátil na generálnu prokuratúru. „Dnes sme podali trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu subvenčného podvodu. Bude teraz na orgánoch činných v trestnom konaní, aby vec dôsledne prešetrili a my budeme maximálne súčinní,“ zdôraznil vicepremiér a šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík.

Čítať viac
01. 06. 2021

Boj proti nadmernej regulácii - úradníci už musia dodržiavať pravidlo 1 in - 1 out

Slovensko má dlhodobý a chronický problém s nadmernou reguláciou. Od dnešného dňa (1. júna 2021) však budú mať všetky ministerstvá a ďalších 20 dôležitých úradov, ako napríklad Sociálna poisťovňa alebo finančná správa, povinnosť dodržiavať pravidlo 1 in - 1 out. Ako ďalej informoval štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec, ak teda v rámci svojej kompetencie príjmu v nejakej oblasti určitú reguláciu, budú musieť v rovnakej oblasti znížiť regulačné zaťaženie a teda náklady na podnikanie v rovnakej výške. Od januára to potom následne bude v dvojnásobnej výške.

Čítať viac
27. 05. 2021

Firma Muehlbauer rozšírila v Nitre svoje výrobné priestory

Spoločnosť Muehlbauer Automation otvorila novú výrobnú halu vo svojom závode v Nitre. Vzniklo v nej technologické centrum pre nové energie. „Ide o technológie spojené s jednoúčelovými prototypovými zariadeniami, ktoré dnes participujú v oblasti tzv. zelených tém,“ povedal riaditeľ spoločnosti Ladislav Paškrta. V nových priestoroch vznikne 70 pracovných miest, predovšetkým pre ľudí s vysokoškolským vzdelaním. Celkové investičné náklady na výstavbu tretej výrobnej haly spoločnosti prevýšili 12 miliónov eur. Spoločnosť dostala od štátu investičnú pomoc vo výške 3 milióny eur. „Považujem túto štátnu pomoc za správny krok. Podiel výskumu a vývoja je v tejto firme naozaj veľký, firma vyrába a vyvíja špičkové produkty, čo je priemyselná budúcnosť Slovenska. Na svete neexistuje krajina, ktorá by nepoužívala ich produkty. V súčasnosti už podporujeme výrobu len v najmenej rozvinutých okresoch, no výskum a vývoj podporujeme po celom Slovensku,“ uviedol vicepremiér a minister hospodárstva SR Richard Sulík.

Čítať viac
21. 05. 2021

Digitálny priestor potrebuje jasné pravidlá, ochrana pred nelegálnym obsahom je nevyhnutná

Nastaviť jasné pravidlá fungovania v digitálnom priestore je nevyhnutné. Zhodli sa na tom zástupcovia spotrebiteľov, internetových platforiem a podnikateľov na online podujatí, ktoré zorganizovalo Ministerstvo hospodárstva SR. Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Oravec zdôraznil, že „všetci kľúčoví hráči sa zhodujú na potrebe pravidiel pre fungovanie digitálneho priestoru, pričom jednou z najdôležitejších otázok je ochrana spotrebiteľa pred nelegálnym obsahom na internete.“ Zároveň je podľa neho potrebné nastaviť pravidlá tak, aby sme na jednej strane zregulovali veľkých hráčov, ale zároveň neznemožnili prístup malým. „Diabol sa skrýva v detailoch, musíme k tejto problematike pristupovať dôsledne,“ podčiarkol v diskusii. Štátny tajomník rezortu hospodárstva zároveň upozornil, že „pandémia akcelerovala využívanie digitálnej dimenzie a aj do budúcna bude oveľa dôležitejšia ako to bolo v období pred pandémiou.“

Čítať viac
20. 05. 2021

V Bruseli sa diskutovalo o revízii obchodnej politiky EÚ

Revízia obchodnej politiky Európskej únie (EÚ) bola hlavnou témou zasadnutia Rady ministrov zodpovedných za zahraničný obchod (FAC/Trade), ktoré sa uskutočnilo v Bruseli. Slovenskú delegáciu viedol štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Oravec.

Čítať viac

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk