18. 07. 2019

Dubaj a Slovensko chcú spolupracovať v oblasti Smart Cities

Potenciálne investičné zámery a spolupráca Slovenska a emirátu Dubaj v oblasti inteligentných miest boli témami, ktoré dominovali stretnutiu na pôde Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Dubajskú delegáciu viedla Aisha Bin Bishr, generálna riaditeľka Smart Dubai Office zo Spojených arabských emirátov.

Čítať viac
03. 07. 2019

MH SR významne podporí výstavbu nabíjacích staníc pre elektromobily

Ministerstvo hospodárstva SR vyhlásilo historicky prvú výzvu na podporu výstavby verejne prístupných nabíjacích staníc pre elektromobily. O finančný príspevok môžu požiadať obce, mestá, vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie. V prvom kole výzvy je vyčlenených 500 000 eur a žiadosti bude možné podávať do 1. októbra. Po úspešnom projekte podpory nákupu elektromobilov, ide o ďalší dôležitý krok, ktorý povedie k rozšíreniu elektromobility a uľahčí život tým, ktorí chcú tento alternatívny spôsob dopravy využiť, aby prispeli k lepšiemu životnému prostrediu. Ministerstvo pripravuje aj ďalšie opatrenia, ako je pokračovanie priamej podpory nákupu elektromobilov, alebo ich zvýhodnenie v doprave.

Čítať viac
02. 07. 2019

P. ŽIGA: Je nevyhnutné rozvíjať obchodné príležitosti aj prostredníctvom diplomatov

Zastupiteľské úrady sú dôležitou prvou líniou, s ktorou prichádzajú do kontaktu zahraničné subjekty zaujímajúce sa o investovanie na Slovensku. „Ako skúsení diplomati viete veľa vecí vyrokovať, vysvetliť, posunúť vpred či podať pomocnú ruku,“ vyzdvihol činnosť slovenských diplomatov minister hospodárstva Peter Žiga na tradičnej porade vedúcich zastupiteľských úradov SR v zahraničí. Rezort diplomacie každoročne organizuje takéto fórum ako platformu pre diskusiu o zásadných otázkach slovenskej zahraničnej politiky, ale aj ako príležitosť podrobne analyzovať dosiahnuté výsledky.

Čítať viac
28. 06. 2019

V Bratislave sa stretli experti na energetickú efektívnosť

Plnenie cieľov v oblasti energetickej efektívnosti bude pre členské štáty Európskej únie veľkou výzvou, na ktorú sa musia zodpovedne pripraviť. Zhodli sa tom experti v rámci medzinárodného workshopu zameraného na podporu energetickej efektívnosti v priemysle, ktorý sa konal v Bratislave na pôde Ministerstva hospodárstva SR. Cieľom bolo podporiť proces prípravy Integrovaného národného energeticko-klimatického plánu (NECP), najmä v súvislosti s prípravou opatrení, od ktorých sa očakáva významný príspevok k plneniu energeticko-klimatických cieľov do roku 2030.

Čítať viac
27. 06. 2019

Spoločnosť Gestamp otvorila v Nitre závod, preinvestoval 130 miliónov eur

Spoločnosť Gestamp je jeden z dodávateľov, ktorý prišiel na Slovensko vďaka investícii Jaguar Land Rover. Ministerstvo hospodárstva hodnotí túto investíciu pozitívne. „Táto spoločnosť bude hlavným dodávateľom pre Jaguar Land Rover, začala spolupracovať aj na elektromobilite a bude vyrábať aj rôzne súčasti pre batériové systémy – to je niečo, čo Slovensko potrebuje,“ zdôraznil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz.

Čítať viac
27. 06. 2019

MH SR začne už od budúceho týždňa podporovať výstavbu siete nabíjačiek pre elektromobily

Ministerstvo hospodárstva SR už v najbližšom týždni zverejní dlho avizovaný program na podporu výstavby nabíjacích staníc pre elektromobily. Obce, mestá a vyššie územné celky budú môcť žiadať o finančný príspevok na vybudovanie vlastnej nabíjacej stanice. MH SR tým chce prispieť k razantnejšiemu rozšíreniu elektromobility. Samospráva by však mala postupovať obozretne k rôznym špekulatívnym ponukám pred definitívnym zverejnením podmienok.

Čítať viac
26. 06. 2019

Rada ministrov EÚ pre energetiku o budúcnosti energetických systémov

Rada ministrov EÚ pre energetiku odsúhlasila Závery Rady EÚ o budúcnosti energetických systémov v energetickej únii. Po náročnej a intenzívnej diskusii sa na rokovaní v Luxemburgu rumunskému predsedníctvu podarilo presadiť široký kompromisný návrh. Slovenskú delegáciu viedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Vojtech Ferencz.

Čítať viac
24. 06. 2019

Zhodnotiť stav našej legislatívy z pohľadu lepšej regulácie pomôže aj OECD

Ministerstvo hospodárstva SR sa ako gestor agendy lepšej regulácie na Slovensku rozhodlo požiadať OECD o spoluprácu pri zhodnotení stavu regulačnej politiky na Slovensku. Pri tejto príležitosti sa uskutočnilo prvé stretnutie k príprave analýzy Regulatory Policy Review in the Slovak Republic, na ktoré boli pozvaní zástupcovia všetkých ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy. Analýza je súčasťou národného projektu Zlepšovanie podnikateľského prostredia na Slovensku a hodnotenie politík v kompetencii Ministerstva hospodárstva SR, financovaného z Operačného programu Efektívna verejná správa.

Čítať viac
21. 06. 2019

Ministri hospodárstva SR a ČR podporujú projekt modernizácie elektrickej distribučnej sústavy

Energetické spoločnosti Západoslovenská distribučná a E.ON Distribuce získali od Európskej komisie (EK) historicky najväčší grant na spolufinancovanie projektu ACON Smart Grids vo výške 91,2 milióna eur. Projekt zabezpečí modernizáciu a zvýšenie efektívnosti distribučnej sústavy a zvýši aj bezpečnosť dodávok elektriny najmä v spoločných pohraničných oblastiach Česka a Slovenska. „Projekt môže poslúžiť ako ukážkový príklad prepojenia inteligentných technológií s novými komunikačnými prvkami,“ zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga. Slovenský šéf rezortu hospodárstva spolu s ministrom priemyslu a obchodu ČR Karlom Havlíčkom podpísali vyhlásenie o podpore tohto projektu.

Čítať viac

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk