21. 06. 2019

Ministri hospodárstva SR a ČR podporujú projekt modernizácie elektrickej distribučnej sústavy

Energetické spoločnosti Západoslovenská distribučná a E.ON Distribuce získali od Európskej komisie (EK) historicky najväčší grant na spolufinancovanie projektu ACON Smart Grids vo výške 91,2 milióna eur. Projekt zabezpečí modernizáciu a zvýšenie efektívnosti distribučnej sústavy a zvýši aj bezpečnosť dodávok elektriny najmä v spoločných pohraničných oblastiach Česka a Slovenska. „Projekt môže poslúžiť ako ukážkový príklad prepojenia inteligentných technológií s novými komunikačnými prvkami,“ zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga. Slovenský šéf rezortu hospodárstva spolu s ministrom priemyslu a obchodu ČR Karlom Havlíčkom podpísali vyhlásenie o podpore tohto projektu.

Čítať viac
21. 06. 2019

Návrh na zelené ŠPZ-ky pre elektromobily putuje do NR SR

Elektromobily a plug-in hybridy budú môcť byť označené farebne odlíšiteľnými tabuľkami s evidenčným číslom (TEČ). Namiesto klasického bieleho, bude mať značka pre tento druh automobilov ​zelený podklad. Vláda podporila novelu zákona o cestnej premávke, ktorá túto možnosť prináša. Návrh teraz mieri do parlamentu, predpokladaná účinnosť je od decembra. Zavedenie farebne odlíšených TEČ je ďalšou z úloh Akčného plánu rozvoja elektromobility, ktorý v marci odsúhlasila vláda. Takéto označenie by malo majiteľom týchto automobilov priniesť benefity – vstup do nízkoemisných zón či jazdu vo vyhradených jazdných pruhoch. Zároveň takéto farebné odlíšenie je marketingovým nástrojom na zvyšovanie povedomia o tomto druhu dopravy.

Čítať viac
20. 06. 2019

V4 chce byť v budúcnosti pripravená na ropnú krízu

Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) si precvičili spoločné postupy, aby boli v budúcnosti pripravené čeliť potenciálnej ropnej kríze. Reagovali tak aj na nedávny výpadok dodávok znečistenej ropy z Ruska. Išlo o posledné podujatie v rámci slovenského predsedníctva vo V4, ktoré organizovala Agentúra pre núdzové zásoby ropy v spolupráci s rezortom hospodárstva.

Čítať viac
19. 06. 2019

Diskusia o agende Smart City na konferencii v Brne, jedno z ocenení putuje na Slovensko

O využívaní Smart City riešení v mestách sa diskutovalo na medzinárodnej konferencii Urbis Smart City Fair v Brne. Jeho súčasťou bol Smart City Summit V4+ , na ktorom sa hovorilo aj o možnostiach stredoeurópskej spolupráce na úrovni ministerstiev v tejto oblasti. Podujatia sa za Ministerstvo hospodárstva SR zúčastnila generálna riaditeľka sekcie podnikateľského prostredia a inovácií Miriam Letašiová. Tá si v Brne prevzala aj cenu v kategórii smartONE | inovative peole 2019 za mimoriadnu inováciu v priestore V4. Ako uviedla, ide o ocenenie za uplatňovanie viacerých inovatívnych riadiacich postupov v procese zavádzania agendy Smart Cities a Smart Industry na Slovensku ale aj v priestore Vyšehradskej štvorky.

Čítať viac
14. 06. 2019

Minister hospodárstva diskutoval o budúcnosti centier podnikových služieb

Minister hospodárstva Peter Žiga sa stretol so zástupcami sektora centier podnikových služieb na Slovensku, aby spoločne diskutovali o aktuálnej situácii v odvetví. V súčasnosti tento sektor zamestnáva viac ako 38-tisíc ľudí a ide o tretie najvýznamnejšie odvetvie slovenského hospodárstva. Hlavnou témou rokovania bolo upevnenie pozície centier podnikových služieb v rámci národného hospodárstva, ich rozvoj a postupné rozširovanie do regiónov.

Čítať viac
13. 06. 2019

Chceme atraktívne a transparentné podnikateľské prostredie, tvrdí Peter Žiga

Vládny kabinet sa aj naďalej bude snažiť o zatraktívnenie a zvýšenie transparentnosti podnikateľského prostredia na Slovensku. Potvrdil to minister hospodárstva Peter Žiga počas konferencie „Dôvera vo vládu zákona- Želaný stav verzus realita“, ktorú v Bratislave zorganizovala Americká obchodná komora v SR (AmCham). Šéf rezortu hospodárstva tiež pripomenul, že MH SR pracuje na odstraňovaní regulačných bariér či nadbytočnej legislatívy, tzv. goldplatingu.

Čítať viac
13. 06. 2019

Vzájomné vzťahy Slovenska a Chorvátska sú intenzívne

Vzájomné vzťahy medzi Slovenskom a Chorvátskom sú vo všetkých oblastiach veľmi intenzívne. Zhodli sa na tom predstavitelia Konzultačnej komisie medzi Ministerstvom hospodárstva SR a Ministerstvom hospodárstva, podnikania a remesiel Chorvátskej republiky, ktorá rokovala v Bratislave. Obe krajiny chcú pokračovať v efektívnej vzájomnej spolupráci a zároveň podporovať zmysluplné podnikateľské nápady. Zároveň však musia čeliť viacerým ekonomickým výzvam.

Čítať viac
12. 06. 2019

Rada vlády pre podporu exportu rokovala aj o konkurencieschopnosti SR

Rada vlády SR na podporu exportu a investícií rokovala na Ministerstve hospodárstva SR o plnení opatrení na podporu implementácie stratégie vonkajších ekonomických vzťahov SR na obdobie 2014 až 2020 i o zlepšení konkurencieschopnosti SR. Informoval o tom po skončení prvého rokovania rady v roku 2019 šéf MH SR Peter Žiga, ktorý rokovaniu predsedal spolu s ministrom zahraničných vecí SR Miroslavom Lajčákom.

Čítať viac
11. 06. 2019

Slovenské firmy sa úspešne prezentovali na veľtrhu v Číne

Slovenské firmy sa predstavili na výstave tradičných a špeciálnych výrobkov krajín strednej a východnej Európy v čínskom Ningbo na 5. ročníku „China – CEEC Investment and Trade EXPO“. Tento rok sa Slovensko prvýkrát zúčastnilo podujatia ako partnerská krajina. Slovenskú delegáciu viedol vicepremiér Richard Raši, rezort hospodárstva zastupoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz. Slovenský národný pavilón pripravila v spolupráci s lokálnou vládou mesta Ningbo Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).

Čítať viac

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk