12. 12. 2019

Registrácia záujemcov o dotácie na elektromobily sa zopakuje pre zlyhanie dodávateľa

Pre technické zlyhanie dodávateľa IT systému prihlasovania sa registrácia žiadateľov o dotáciu na elektromobily zopakuje odznova. Pochybenie riadne vysúťaženej spoločnosti spôsobilo, že veľká väčšina záujemcov nemala možnosť riadnej registrácie. Túto okolnosť nemohli nijako predvídať alebo ovplyvniť ani ministerstvo ako vyhlasovateľ výzvy, ani agentúra SIEA ako jej vykonávateľ. Za vzniknutú situáciu sa však ospravedlňujú. Opakovaná registrácia bude spustená v pondelok 16. 12. 2019 o 12.00. Rezort hospodárstva sa z dôvodu enormného záujmu o dotácie rozhodol vyčleniť na podporu nákupu elektromobilov ďalší milión, teda celkovo šesť miliónov eur. Naďalej platí, že na nákup nového vozidla s čisto elektrickým pohonom bude možné získať príspevok 8-tisíc eur, v prípade plug-in hybridu to bude 5-tisíc eur.

Čítať viac
09. 12. 2019

Spotrebiteľské spory je možné efektívne riešiť aj mimosúdnou cestou

Spotrebiteľské spory je možné pokúsiť sa riešiť aj mimosúdnou cestou. Rýchlejším, efektívnejším a finančne menej nákladným riešením je inštitút alternatívneho riešenia sporov (ARS). Táto možnosť riešenia spotrebiteľských sporov existuje na Slovensku od roku 2016, pričom každým rokom úspešnosť ukončenia sporov v prospech spotrebiteľa stúpa. Občania majú možnosť obrátiť sa na osem subjektov, ktoré túto službu poskytujú - či už bezodplatne, alebo za minimálny poplatok. Rezort hospodárstva sa rozhodol spropagovať túto možnosť riešenia sporov v kampani s názvom Nesťažuj sa, rieš!

Čítať viac
06. 12. 2019

P. Žiga: Potvrdzuje sa, že rozhodnutie o štvrtej automobilke bolo správne

Nitriansky závod spoločnosti Jaguar Land Rover (JLR) patrí k najvýznamnejším a najmodernejším podnikom na Slovensku. Po roku od jeho oficiálneho otvorenia ho navštívili premiér Peter Pellegrini a minister hospodárstva Peter Žiga. Ten po stretnutí s vedením spoločnosti zdôraznil, že „rozhodnutie o štvrtej automobilke na Slovensku bolo správne, vďaka čomu automobilový priemysel u nás získal ďalšieho veľkého hráča. “

Čítať viac
27. 11. 2019

Združenie podnikateľov si pripomenulo 30. výročie podnikania na Slovensku

Tridsať rokov podnikania na Slovensku si pri príležitosti 30. výročia Novembra 1989 pripomenulo Združenie podnikateľov Slovenska (ZPS) na slávnostnom zasadnutí, ktorého sa zúčastnil aj minister hospodárstva Peter Žiga. Šéf rezortu hospodárstva v príhovore zdôraznil, že „Slovensko považuje z pohľadu podnikania stále za mladú krajinu, ktorá sa stále má čo učiť.“ Podčiarkol, že „kontinuálne zlepšovanie podmienok pre podnikateľov je v záujme vlády, ako aj celej spoločnosti.“

Čítať viac
26. 11. 2019

P. Žiga: V prípade plynovej krízy si Slovensko a Maďarsko pomôžu

Slovensko a Maďarsko sa dohodli na vzájomnej pomoci v prípade, že v budúcnosti budú zastavené dodávky plynu z Ukrajiny. Informovali o tom minister hospodárstva SR Peter Žiga a minister zahraničných vecí a obchodu Maďarskej republiky Péter Szijjártó po rokovaní v kompresorovej stanici vo Veľkých Zlievcach v okrese Veľký Krtíš.

Čítať viac
26. 11. 2019

Koncepcia Smart Cities má pred sebou dve hlavné výzvy

Vývoj inteligentných miest, tzv. Smart Cities, stojí na Slovensku pred dvomi hlavnými výzvami - aby mali slovenské mestá dostatočne vypracované Smart Cities koncepcie a aby mala táto téma jedného koordinátora. Počas Smart Cities Workshopu v Bratislave to uviedla generálna riaditeľka sekcie podnikateľského prostredia a inovácií Ministerstva hospodárstva SR Miriam Letašiová.

Čítať viac
25. 11. 2019

V. FERENCZ: Máme záujem posilňovať hospodársku spoluprácu s Indiou

Slovensko má záujem rozvíjať politický dialóg a posilňovať hospodársku spoluprácu s Indiou, a to predovšetkým v oblasti investícií. Vzťahy medzi našimi krajinami sú bezproblémové, čo je dobrým predpokladom pre ďalšie prehĺbenie všestrannej spolupráce. Na minulotýždňových rokovaniach v Indii to zdôraznil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz. Okrem bilaterálnych rokovaní sa V. Ferencz a štátny tajomník MZVaEZ Lukáš Parízek zúčastnili spolu so slovenskými podnikateľmi 5. ročníka India – Europe 29 Business Forum v Dillí.

Čítať viac
20. 11. 2019

Tepláreň Košice investovala do novej technológie 35 miliónov eur

Tepláreň Košice (TEKO) uviedla do prevádzky novú technológiu na vysokoúčinnú kombinovanú výrobu elektriny a tepla za 35 miliónov eur. Celkový objem prostriedkov investovaných do ekologizácie, modernizácie a optimalizácie riadenia teplárne sa tým navýši na sumu vyše 150 miliónov eur. Uviedli to na brífingu minister hospodárstva Peter Žiga a predseda predstavenstva Teplárne Košice Ladislav Koch. Rezort hospodárstva je akcionárom TEKO.

Čítať viac
19. 11. 2019

Jadro bude veľmi významným zdrojom energie aj v budúcnosti

Európska jadrová energetika potrebuje predstaviť úspešný projekt novej fungujúcej jadrovej elektrárne, ktorý by verejnosť aj politikov presvedčil o výhodnosti týchto zdrojov energie. Povedal to v Modre podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič na odbornej konferencii SES 2019 venovanej energetike. Na podujatí sa zúčastnil aj minister hospodárstva Peter Žiga.

Čítať viac

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk