26. 10. 2018

Česko-slovenské investičné fórum v New Yorku

V americkej metropole New York sa v stredu 24. októbra konalo česko-slovenské investičné fórum, ktoré zorganizovali veľvyslanectvá oboch krajín a agentúry SARIO a Czechinvest. Mottom podujatia bolo "100 rokov Československa, 100 rokov spoločného biznisu". Išlo o jednu zo série akcií, ktorými si tento rok Slováci a Česi v USA pripomínajú 100 rokov od vzniku spoločnej štátnosti.

Česko-slovenské investičné fórum v New Yorku privítalo takmer stovku slovenských, českých a amerických podnikateľov. Významné americké firmy s celosvetovým pôsobením ocenili Slovensko ako obchodného a investičného partnera. Fórum bolo zamerané na prezentáciu investičných a obchodných príležitostí v oboch krajinách a zúčastnili sa ho súčasní i potenciálni budúci investori na Slovensku a v Česku – významné americké firmy, konzultačné spoločnosti i právnické kancelárie.

Na podujatí vystúpil spolu so svojím českým partnerom Vladimírom Bärtlom aj štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Vojtech Ferencz, ktorý vyzdvihol bohatú minulosť a spoluprácu medzi SR a ČR aj v obchodno-ekonomickej oblasti. „Priaznivé ekonomické podmienky a podnikateľské prostredie prilákalo v posledných rokoch na Slovensko viacero významných priamych zahraničných investícií s vysokou pridanou hodnotou. Napríklad Jaguar Land Rover, vďaka ktorému pribudne k 1 miliónu automobilov vyrobených ročne na Slovensku ďalších 150-tisíc kusov,“ povedal V. Ferencz. V tejto súvislosti spomenul aj strategický park Haniska na východe Slovenska, ktorý sa v posledných mesiacoch prebojoval do finále súboja o umiestnenie závodu BMW. Okrem automobilového priemyslu V. Ferencz zdôraznil, že slovenskou prioritou v súčasnosti je aj R&D, mechatronika a ďalšie progresívne technológie. Spomenul tiež viacero amerických investícií na Slovensku, okrem iného IBM, Lear, Honeywell, Dell či AT&T, ktoré bolo na podujatí zastúpené senior viceprezidentom Paulom Rosenbaumom. Ten pripomenul takmer 20-ročný úspešný investičný príbeh AT&T na Slovensku. Za úspechom investície vidí práve vzdelanú vysokokvalifikovanú pracovnú silu na Slovensku.

Na fóre vystúpil aj generálny riaditeľ agentúry SARIO Robert Šimončič. Hovoril o službách, ktoré SARIO poskytuje zahraničným investorom. Zástupcovia SARIO diskutovali aj o podnikateľskom prostredí na Slovensku a novej priorite agentúry, tzv. innovative sourcing. Pracovná cesta predstaviteľov SARIO pokračuje v Detroite, kde sa stretnú s honorárnym konzulom Edwardom Zelenakom, predstaviteľmi detroitskej regionálnej komory a viacerými subdodávateľmi pre automobilový priemysel v USA.

 

TASR, Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk