21. 05. 2022

Do konca volebného obdobia by mohol jazdiť na Slovensku prvý vodíkový vlak

Na Slovensku premáva v týchto dňoch unikátny vodíkový vlak, ktorý je jediným takýmto vlakom jazdiacim v bežnej prevádzke. Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík verí, že takýto dopravný prostriedok sa stane realitou na jednej z tratí na Slovensku do konca volebného obdobia.

Malo by ísť o trať Nové Zámky – Prievidza. Pri prezentácii vodíkového vlaku na Slovensku minister R. Sulík zdôraznil, že obrovskou výhodou vodíka je, že pri jeho spaľovaní nevzniká CO2 ale voda, respektíve vodná para. „Toto je energetická budúcnosť celej Európy," vyhlásil s tým, že kým pri automobiloch sa aktuálne dá diskutovať, či má vodíkový pohon zmysel, pri vlakoch sa takáto diskusia nevedie. „Tam sú výhody vodíka omnoho zreteľnejšie," skonštatoval.


Spoločnosť Alstom v spolupráci s Francúzsko-slovenskou obchodnou komorou predstavuje na Slovensku vlak Coradia iLint počas dvojdňovej railshow. Coradia iLint je prvý osobný vlak na svete poháňaný vodíkovým palivovým článkom, ktorý vyrába elektrickú energiu pre trakciu. Tento vlak s nulovými emisiami má veľmi nízku hladinu hluku, pričom výfukové plyny tvorí len para a kondenzovaná voda. Coradia iLint je v komerčnej prevádzke v Nemecku a bol testovaný aj v Rakúsku a Holandsku. Vodíkové vlaky si už objednali aj Taliansko a Francúzsko. Vlak je špeciálne navrhnutý na prevádzku na neelektrifikovaných tratiach.

SITA, Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk