09. 04. 2024

Európska komisia dnes oficiálne schválila poskytnutie investičnej pomoci pre Volvo, ktorá na východné Slovensko prinesie 3 300 pracovných miest

Európska komisia (EK) v pondelok 8. apríla 2024 oficiálne schválila poskytnutie štátnej investičnej pomoci pre spoločnosť Volvo Cars, ktorá realizuje svoju investíciu v štátnom priemyselnom parku vo Valalikoch pri Košiciach. Schválenie pomoci znamená významný krok v úspešnej realizácii projektu. Investícia nielen zásadným spôsobom podporí rozvoj východného Slovenska, ale na východné Slovensko prinesie 3 300 pracovných miest a prispeje k transformácii slovenského automobilového priemyslu na elektromobilitu.

„Ako ministerka hospodárstva som rada, že Európska komisia potvrdila poskytnutie investičnej pomoci. Ako podpredsedníčka vlády budem robiť všetko preto, aby sme pre strategicky dôležitého investora na východnom Slovensku - automobilku Volvo - v čo najkratšom čase dobudovali najväčší priemyselný park vo Valalikoch. Volvo sa zaviazalo priniesť 3 300 nových pracovných miest. Preto som vymenovala do vedenia projektu skúseného manažéra s dlhoročnými riadiacimi a projektovými skúsenosťami Norberta Faitha, aby zdynamizoval proces prípravy parku a štát tak splnil všetky záväzky, ku ktorým sa pri podpise zmluvy zaviazal,“ uviedla podpredsedníčka vlády SR a ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Po viac ako rok a pol trvajúcich konzultáciách komisia prijala súhlasné stanovisko. Predmetom notifikácie Európskej komisii bolo poskytnutie investičnej pomoci vo výške 267 mil. eur. Komisia podrobne skúmala všetky aspekty pomoci a preverovala súlad s vnútorným trhom Európskej únie a pravidlami štátnej pomoci.

Spoločnosť Volvo Cars vo Valalikoch realizuje investíciu do výroby elektromobilov s cieľom produkovať až 250 tisíc vozidiel ročne. S nákladmi takmer 1,2 mld. eur je táto investícia jednou z najvýznamnejších v automobilovom sektore a zároveň najvýznamnejším projektom na východe Slovenska. Investíciou bude priamo vytvorených 3 300 nových pracovných miest, čo bude výrazným impulzom pre trh práce regiónu Košíc, ako aj celého širšieho regiónu.

 

Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk