16. 05. 2019

Generálneho komisára pre EXPO Dubaj prijala federálna ministerka SAE pre medzinárodnú spoluprácu Reem Al Hashimy

Slovensko urobí všetko preto, aby jeho účasť na medzinárodnej výstave EXPO Dubaj 2020 bola úspešná a slovenský pavilón bol pre návštevníkov tohto významného medzinárodného podujatia zaujímavým a pútavým. Federálnu ministerku pre medzinárodnú spoluprácu  a generálnu riaditeľku pre Expo Dubaj 2020 Reem Al Hashimy o tom ubezpečil generálny komisár expozície Vladimír Rak. Rokovanie s ministerkou bolo podľa V. Raka konštruktívne, Reem Al Hashimy mala informácie o Slovensku, zaujímala sa o pripravovaný pavilón a prejavila záujem navštíviť našu krajinu. Generálny komisár ju na návštevu Slovenska pozval.  

Hlavnou myšlienkou výstavy je "Spájanie myšlienok, vytváranie budúcnosti" a podtéma určená pre Slovenskú republiku, na ktorú by mala byť zameraná naša prezentácia je "Mobilita". Hlavná expozícia bude v súlade s touto témou zameraná na letecký priemysel a automotive. V ďalšej časti expozície sa budú striedať menšie, tematicky zamerané výstavy. Slovensko tam bude môcť prezentovať  svoje úspechy v oblasti inovácií, vzdelávania, vedy a výskumu, športe či kultúre. Vytvorený bude priestor aj na prezentovanie Slovenska ako turisticky atraktívnej krajiny.

Ministerka Reem Al Hashimy na rokovaní slovenskú delegáciu informovala o možnosti, ktorú ponúkajú pre mladých podnikateľov a startupistov Spojené arabské emiráty. Ak ich projekt prezentovaný v národnom pavilóne osloví, budú môcť tri roky v tejto ázijskej krajine pokračovať vo výskume a uplatnení ich podnikateľského zámeru na náklady vlády SAE. V. Rak aj touto cestou vyzýva mladých ľudí so zaujímavými projektmi, aby sa nebáli a našli odvahu a chuť prezentovať svoje inšpiratívne nápady v slovenskom pavilóne. Okrem témy mobility, ktorá je určená pre náš pavilón, považujú organizátori výstavy za veľmi dôležitú oblasť, ktorú sú pripravení podporiť aj projekty týkajúce sa ekológie a udržateľnosti životného prostredia, dodal V. Rak.

Generálny komisár zdôraznil, že výstavy EXPO sú ideálnym miestom na prezentáciu toho najlepšieho, čo ponúkajú jednotlivé krajiny a preto verí, že túto možnosť využijú aj úspešné slovenské firmy. Účasť podnikateľov na tejto výstave zastrešuje agentúra SARIO, ktorá bude spoluorganizovať a vytvárať aj priestor pre bilaterálne rokovania. Záujemcovia z radov podnikateľov o prezentáciu a rokovania v rámci EXPO 2020 sa môžu obrátiť priamo na SARIO. Bližšie informácie sú zverejnené na https://www.sario.sk/sk/projekty-podujatia/slovensko-na-expo-dubaj-2020.

Svetová výstava Expo 2020 Dubaj bude od 20. októbra 2020 do 10. apríla 2021 v Spojených arabských emirátoch a organizátori predpokladajú, že priláka 25 miliónov návštevníkov. Účasť už potvrdilo 190 krajín. Našu účasť na tejto výstave, ktorá  bude prvou svetovou výstavou v arabskom svete, schválila vláda v máji minulého roka. Predchádzajúca svetová výstava sa konala v Miláne a Slovensko sa na nej zúčastnilo. V roku 2017 sa Slovensko úspešne prezentovalo na tzv. malom EXPE v kazašskej Astane.

 

Odbor komunikácie MH SR

Zdroj foto: Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abu Dhabi, Expo Dubaj 2020

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk