11. 07. 2018

Generálnym komisárom pre výstavu EXPO 2020 v Dubaji sa stal Vladimír Rak

Slovensko sa zúčastní na Svetovej výstave EXPO Dubaj 2020, ide o prvú svetovú výstavu v arabskom svete. Účasť na nej potvrdilo 160 krajín, predpokladá sa 25-miliónová návštevnosť. Minister hospodárstva Peter Žiga považuje účasť na takejto výstave za „dobrú príležitosť ukázať Slovensko ako vyspelú európsku krajinu a významného regionálneho hráča.“ Verejnosť o aktivitách v súvislosti s touto výstavou bude informovaná aj prostredníctvom samostatnej webovej stránky.

Generálnym komisárom expozície SR na Svetovej výstave EXPO Dubaj 2020 bude Vladimír Rak. Na návrh ministerstva hospodárstva jeho nomináciu schválila vláda. V. Rak prešiel výberovým konaním. Okrem iného sa minulý rok podieľal na príprave tzv. malého EXPA v kazašskej Astane, na ktorom bola expozícia Slovenska vyhodnotená ako druhá najlepšia vo svojej kategórii za Výstavný dizajn. Svetová výstava EXPO Dubaj 2020 sa uskutoční od 20. októbra 2020  do 10. apríla 2021. Jej základnou témou je „Spájanie myšlienok, vytváranie budúcnosti" a podtémami sú: „Príležitosť", „Mobilita" a „Udržateľnosť".

Komisár pre Svetovú výstavu v Dubaji V. Rak považuje za svoj hlavný cieľ „zabezpečenie podmienok pre čo najúspešnejšiu prezentáciu Slovenska ako krajiny, ktorá pri svojom hospodárskom raste využíva moderné technológie, rešpektuje vysoké štandardy ochrany životného prostredia ochrany a má veľký vedecký a inovačný potenciál."  V. Rak dodal, že chce „pri príprave slovenskej expozície transparentné verejné súťaže a aktívnu spoluúčasť všetkých ministerstiev a kompetentných na príprave prezentácie Slovenska." Minister hospodárstva Peter Žiga považuje účasť na takejto výstave za „dobrú príležitosť ukázať Slovensko ako vyspelú európsku krajinu a významného regionálneho hráča." Zároveň bude priestorom na nadviazanie obchodných partnerstiev.

Účasť na výstave EXPO Dubaj 2020 schválila vláda v máji, náklady na financovanie účasti by mali byť do 6,8 milióna eur. Ide o prvú svetovú výstavu v arabskom svete. Spojené arabské emiráty sú centrom rozvíjajúcich sa trhov v regióne. Vzhľadom na oslavy 50. výročia založenia Spojených arabských emirátov sa predpokladá, že výstava bude odlišná od predchádzajúcich svetových výstav. Na výstavu by malo prísť 25 miliónov návštevníkov, z nich asi 70 % bude zahraničných. Účasť zatiaľ potvrdilo 160 krajín. EXPO je medzinárodná výstava priemyslu a kultúry jednotlivých krajín, jej história siaha do  polovice 19. storočia. Verejnosť o aktivitách v súvislosti s touto výstavou bude informovaná aj prostredníctvom samostatnej webovej stránky.

 

Odbor komunikácie MH SR

 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk