27. 07. 2020
Inovatívne výrobky a služby môžu získať Cenu ministra hospodárstva

Inovatívne výrobky a služby môžu získať Cenu ministra hospodárstva

Podnikatelia, ktorí v minulom roku uviedli na trh inovatívny výrobok či službu, sa môžu prihlásiť do súťaže o Cenu ministra hospodárstva SR Inovatívny čin roka 2019. Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík informoval, že aj takýmto spôsobom chce pomôcť podnikaniu na Slovensku a ocenením podnikateľov motivovať. „Na Slovensku sa všeobecne výrazne ťažšie podniká ako 15 rokov dozadu a pre inovácie to platí obzvlášť," zdôraznil. Práve táto súťaž je podľa neho „dobrý spôsob, ako upozorniť na niečo, čo má zmysel, čo je dobrý nápad, čo pomôže v budúcnosti“.

Prihlášky môžu záujemcovia posielať do 30. septembra na adresu Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) a na email sutaz@siea.gov.sk. Zúčastniť sa jej môžu právnické osoby alebo fyzické osoby - podnikatelia so sídlom v Slovenskej republike. Súťaž má tri kategórie, týka sa inovácií výrobkov, technologických inovácií a inovácií v oblasti služieb. Podmienkou je, že musí ísť o inováciu, ktorá bola na trh uvedená v minulom roku. „Ministerstvo hospodárstva oceňuje v každej kategórii prvé tri miesta. Prvou cenou bude vecná cena a finančná odmena vo výške 7000 eur. Druhé miesto v každej kategórii rezort hospodárstva odmení finančnou cenou vo výške 5000 eur a vynálezca inovácie umiestnenej na treťom mieste dostane 3000 eur,“ informovala poradkyňa ministra Jana Kiššová. Vicepremiér R. Sulík zároveň vyzval ľudí, ktorí sa venujú inováciám, aby sa do tejto súťaže prihlásili. Ceny budú odovzdané počas podujatia Cooperation Innovation Technology Transfer v dňoch 20. – 21. októbra.

Kritériami, ktoré bude pri vyhodnocovaní posudzovať odborná komisia, sú samotná inovatívnosť, ďalej prínos pre spotrebiteľa, zákazníka, či spoločnosť. Posudzovať sa bude aj vplyv na trh, podnikateľskú činnosť, na národné hospodárstvo ako aj vplyv na ekológiu. „Súťaž bola po prvýkrát vyhlásená v roku 2008, doteraz do nej prišlo viac ako 370 prihlášok a v cenách bolo rozdelených okolo 161 tis. eur, informoval riaditeľ Sekcie analýz, inovácií a medzinárodnej spolupráce Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Artur Bobovnický. Súťaž pre rezort hospodárstva organizuje SIEA.

Všetky informácie o súťaži nájdete na https://www.siea.sk/inovacie/inovativny-cin-roka/inovativny-cin-roka-2019/  

 

SITA, TASR, Odbor komunikácie MH SR

Foto TASR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk