10. 03. 2023

Intenzívne prehlbovanie spolupráce medzi Slovenskom a Izraelom v oblasti inovácií

Inovácie a nové príležitosti hlbšej ekonomickej spolupráce medzi Slovenskom a Izraelom boli ťažiskovými témami dvojdňovej oficiálnej návštevy predsedu vlády SR Eduarda Hegera v Izraeli začiatkom tohoto týždňa. Počas všetkých oficiálnych prijatí sprevádzal premiéra aj štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Švec, ktorý sa podieľal aj na príprave programu cesty.

Počas prijatí v sídle prezidenta Jicchaka Herzoga, ako aj na rokovaniach s premiérom štátu Izrael Benjamínom Netanyahuom, či s ministrom zahraničných vecí Elim Cohenom bolo skonštatované, že doterajšie slovensko-izraelské ekonomické vzťahy zďaleka neodrážajú skutočný potenciál.  “Chceme ďalej pracovať na tom, aby sa to zmenilo,” povedal Švec.

Slovensko už počas inovačnej misie na prelome januára a februára 2023 ponúklo izraelskej strane osvedčený formát medzivládnej komisie pre ekonomickú a inovačnú spoluprácu. Znamenala by vytvorenie administratívne nenáročnej platformy pre pravidelné stretávanie vybraných rezortov a hľadanie priestoru pre intenzívnejšiu spoluprácu.

Izraelčania sú známi svojou praktickosťou “Na rokovaniach v Jeruzaleme sme preto vyjadrili pripravenosť prispôsobiť formát spolupráce tak, aby bol čo najproduktívnejší. Máme záujem o zdieľanie ich skúsenosti s budovaním robustného inovačného ekosystému, spoluprácu v obrane, pôdohospodárstve, zdravotníctve a podobne,” dodal štátny tajomník rezortu hospodárstva.

V roku 2013 bola medzi oboma krajinami podpísaná dohoda o  spolupráci v oblasti priemyselného výskumu a vývoja, ktorá umožňuje na báze spoločného financovania a schémy výziev podporovať inovačné projekty realizované v rámci spolupráce firiem z oboch štátov. Po niekoľkoročnej prestávke Ministerstvo hospodárstva SR uvažuje tento mechanizmus obnoviť.

"Súčasťou delegácie boli aj predstavitelia slovenských univerzít. Významným bolo rokovanie na pôde Weizmannovho vedeckého inštitútu o možných pobytoch mladých slovenských vedcov. Čo by nesporne prinieslo nové skúsenosti v oblasti výskumu a vývoja nových inovačných technológií."

 

Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk