18. 08. 2021

K. Galek: Naprávame Ficove chyby, ktoré spôsobili vysoké ceny energií

Aktuálnu situáciu na svetových burzách a s ňou súvisiaci prudký nárast trhových cien elektriny a plynu rezort hospodárstva vníma a preto intenzívne pracuje na riešeniach, ktoré by pomohli stlmiť očakávaný nárast cien. Štátny tajomník MH SR Karol Galek zároveň považuje za paradoxné, že sa na pripravované kroky vlády v tejto oblasti pýta predseda strany Smer-SD Robert Fico. „Hlavný aktér v hre na „stabilné ceny“ energií, ktoré boli vďaka jeho politickým zásahom vždy iba stabilne vysoké, sa nás ide pýtať na opatrenia? Musíme naprávať jeho chyby, pre ktoré tu dnes máme jedny z najvyšších poplatkov v cenách energií v Európe,“ tvrdí štátny tajomník.

„Za vlády Smeru, v dobe, keď vo viacerých krajinách EÚ koncové ceny energií klesali, u nás zostávali prakticky na tej istej úrovni – teda stabilne vysoké,“ pripomína K. Galek, podľa ktorého to bolo spôsobené najmä zlými politickými rozhodnutiami vtedajších vlád, ktoré sa premietali do cien energií – ako napríklad podpora výroby elektriny z domáceho uhlia, obnoviteľných zdrojov či kombinovanej elektriny a tepla. „Vtedajšia vládna garnitúra si tak vymyslela dotácie, no neboli ochotní prevziať za ne zodpovednosť a zohľadniť ich v štátnom rozpočte, ale radšej ich ako nepriamu daň preniesli na plecia všetkých spotrebiteľov, a to vo forme skrytých poplatkov. Takto to fungovalo za Fica,“ tvrdí K. Galek.

Štátny tajomník pripomína, že súčasná vláda robí všetko pre to, aby napravila chybné rozhodnutia z minulosti. Doteraz prijaté opatrenia z dielne MH SR, ako napríklad nižšie zaťaženie koncových cien elektriny obmedzením štedrých dotácií pre fotovoltiku, vytvorili priestor na budúcoročnú úsporu vo výške 60 až 80 miliónov eur. „Taktiež sa nám už minulý rok podarilo odstrániť pomerne veľkú časť z „Ficovho dlhu“ a na budúci rok by mal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zmazať aj zvyšok,“ upozornil K. Galek a zároveň pripomenul, že vláda robí všetky potrebné kroky na to, aby proces ukončenia dotovania výroby elektriny z domáceho uhlia, ktorý strana Sloboda a solidarita (SaS) naštartovala v roku 2016, bol v roku 2023 definitívne zavŕšený.

Karol Galek tiež potvrdil, že MH SR chce využiť všetky dostupné možnosti a v spolupráci s ÚRSO pripravuje riešenia na zmiernenie dopadu na koncové účty slovenských domácností a podnikateľov. Budú sa týkať regulovaných taríf, nakoľko štát nemá relevantnú možnosť ovplyvňovať spoločný trh s komoditami. Po vyhodnotení všetkých možností a ukončení rokovaní budú prezentované verejnosti.

 

Tlačový odbor MH SR; foto: TASR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk