21. 04. 2020
Richard Sulík s členmi občianskej iniciatívy Hackvirus počas brífingu

MH SR podporuje občiansku iniciatívu Hackvirus, ktorá hľadá riešenia na pomoc podnikateľom

V boji s koronakrízou podnikateľom a zamestnávateľom môžu pomôcť aj rôzne IT riešenia. Ministerstvo hospodárstva SR preto podporuje občiansku iniciatívu Hackvirus, ktorá zbiera do piatku nápady na pomoc zamestnávateľom, ale aj zamestnancov. Najlepšie nápady zrealizujú odborníci a dajú ich zadarmo k dispozícii. „V čase krízy potrebujeme dobré riešenia, ktoré pomôžu ľuďom,“ zdôraznil podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík. Dodal, že „kreatívni ľudia posúvajú spoločnosť dopredu. Rád som preto podporil aktivitu kreatívnych mladých ľudí, ktorým nie je ľahostajné, čo sa deje vo svete.“

Občianska iniciatíva Hackvirus vznikla krátko po začiatku pandémie COVID-19. Jej cieľom je hľadať riešenia na pomoc v boji proti koronavírusu. Prvý projekt sa týkal pomoci zdravotníctvu a vďaka platforme smepripraveni.sk spája  dobrovoľníkov ochotných pomôcť počas pandémie s nemocnicami na Slovensku. Aktuálne je v nej registrovaných 1 500 dobrovoľníkov a 60 nemocníc. Rozhodli sa pomôcť aj podnikateľom, živnostníkom či zamestnancom, ktorí sa pre krízu spôsobenú pandémiou dostali do ťažkej finančnej situácie. „Som všetkými desiatimi za, lebo pomôcť podnikateľom a zamestnávateľom, ktorí zamestnávajú na Slovensku odhadom dva milióny ľudí, je to, čo počas krízy najviac potrebujeme,“ podčiarkol minister.

Iniciatíva žiada podnikateľov a občanov, aby im do konca tohto týždňa (do piatka 24. apríla) zaslali podnety prostredníctvom stránky hackvirus.sk. Po ich vyhodnotení a analýze sa uskutoční počas víkendu (25. – 26. 4.) online virtuálny hackaton, ktorý by mal priniesť konkrétne technologické riešenia. Ako uviedol jeden z iniciátorov platformy Dušan Dufek, najlepšie riešenia odprezentujú po 28. apríli. Námety by sa mali týkať napríklad možností zlepšenia informovanosti o poskytnutí finančnej pomoci, štátnej podpory, vzájomného prepájania, networkingov, barterových obchodov, fungovania kupónov, zliav a iných tém, ktoré môžu pomôcť zvládnuť koronakrízu.

TASR, Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk