04. 10. 2018

Michalovská Sladovňa chce zvýšiť produkciu, vláda zváži investičný stimul

Vláda pokračovala vo výjazdovom rokovaní na východnom Slovensku, v regiónoch s vyššou mierou nezamestnanosti. Pri tejto príležitosti minister hospodárstva Peter Žiga a šéf rezortu financií Peter Kažimír navštívili Sladovňu Michalovce. Spoločnosť plánuje rozširovať výrobu. Bude potrebovať aj viac jačmeňa na výrobu sladu, čo je výzvou pre miestnych poľnohospodárov.

Sladovňa Michalovce, ktorá patrí k významným producentov sladu na Slovensku, plánuje do roka zvýšiť produkciu o 50 percent. Počas výjazdového rokovania vlády na východnom Slovenska ju navštívili minister hospodárstva Peter Žiga a minister financií Peter Kažimír. Ministri uviedli, že budú rokovať o investičnom stimule nielen pre Sladovňu, a.s. Michalovce, ale aj o tom, ako možno pomôcť podobným investíciám na celom Slovensku.

Nová výrobná linka umožní tejto Sladovni vyrábať o 20 000 ton sladu viac ako doteraz. „Budeme vyrábať 60 000 ton, čím sa zaradíme medzi najväčšie sladovne na Slovensku," vysvetlil predseda dozornej rady firmy Milan Lapišák. Zvýšenie produkcie bude znamenať aj zvýšenú spotrebu jačmeňa. "Je to vlastne výzva pre poľnohospodárov v tomto regióne,“ uviedol s tým, že do roku 1989 sa tu vypestovalo milión ton hustosiatych obilnín.

Minister hospodárstva Peter Žiga v tejto súvislosti zdôraznil, že popri klasických výrobných odvetviach, ktoré sú na Slovensku -  automobilový priemysel, strojárenstvo alebo elektrotechnický priemysel, sa musíme v niektorých oblastiach, hlavne východného alebo južného Slovenska, pozrieť aj na tradičné odvetvia, ktoré sú typické pre jednotlivé územie. "Východoslovenská nížina bola vždy poľnohospodárska,“ dodal Žiga.

Sladovňa, a.s. Michalovce plánuje do novej výrobnej linky investovať okolo osem miliónov eur z vlastných zdrojov a formou úveru. Z toho na technológie by malo ísť približne 5,5 milióna eur. Pôjde najmä o investície do nových technológií s vyššou pridanou hodnotou, aby bola firma silnejšia v medzinárodnej konkurencii. 

 

TASR, Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk