29. 04. 2019

Minister hospodárstva diskutoval v Číne o novodobej Hodvábnej ceste

Minister hospodárstva Peter Žiga zastupoval v dňoch 25. - 27. apríla Slovenskú republiku už na druhom veľkom samite Belt and Road v čínskom Pekingu. Ide o iniciatívu, ktorá sa považuje za novodobú Hodvábnu cestu a konala sa pod záštitou prezidenta ČĽR Si Ťin-pchinga. Za účasti svetových lídrov, vrátane ruského prezidenta Vladimíra Putina alebo generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, sa diskutovalo o investíciách a hospodárskej spolupráci.

Podujatia sa podľa oficiálnych údajov zúčastnilo 5-tisíc účastníkov z viac ako 150 krajín a 90 medzinárodných inštitúcií. Európsku komisiu zastupoval jej podpredseda Maroš Šefčovič a Slovensko reprezentoval aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

„Naša účasť na podujatí je signálom, že Slovensko ako rýchlo rastúca ekonomika, ktorá sa sústreďuje na export, má o tento projekt záujem a chceme rozvíjať ekonomickú spoluprácu. A to platí nielen pre Čínu, ale aj pre ostatné krajiny, ktoré sa na projekte novodobej hodvábnej cesty podieľajú," zdôraznil  minister hospodárstva Peter Žiga.

Spolu so štátnym tajomníkom rezortu hospodárstva Vojtechom Ferenczom a štátnym tajomníkom ministerstva financií Radkom Kurucom diskutovali aj o možných investičných aktivitách na Slovensku na úrovni jednotlivých spoločností.

Cieľom iniciatívy Belt and Road (Pás a cesta) je prepojenie Číny po zemi a mori na viacerých kontinentoch, vrátane Ázie, Európy a Afriky. Infraštrukturálne projekty ako cesty, železnice, prístavy alebo plynovody by mali prepojiť 65 krajín s približne 40 % podielom na výkone globálnej ekonomiky. Podľa oficiálnych informácií boli počas podujatia podpísané dohody v hodnote 64 miliárd amerických dolárov.

Minister hospodárstva Peter Žiga spolu so šéfom rezortu diplomacie v areáli Zastupiteľského úradu SR v Pekingu slávnostne odhalili bustu Milana Rastislava Štefánika pri príležitosti 100. výročia úmrtia tohto významného slovenského štátnika.

 

Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk