29. 04. 2023

Minister Karel Hirman v Šarišskom regióne

Minister hospodárstva Karel Hirman na záver pracovného týždňa navštívil jeden z najväčších pivovarov na Slovensku. S vedením pivovaru Šariš nediskutoval len o výrobe kvalitného piva. Hlavnými témami boli energetická efektívnosť a náklady na energie, ochrana životného prostredia vrátane vody, ako aj podpora farmárov pri pestovaní kvalitných surovín pri podmienkach rýchlych klimatických zmien.

"Úspora 40-tich percent nákladov na energie za posledných desať rokov je údaj, ktorý ma pozitívne ohromil! Ako aj metódy, akými bol dosiahnutý. Dnes sme však pomerne detailne hovorili aj o budúcich perspektívnych opatreniach nielen v samotnom pivovare, ale aj u zákazníkov," povedal minister Hirman. Okrem zavádzania ďalších úsporných opatrení a technológií predmetom diskusie bolo aj masívnejšie využitie obnoviteľných zdrojov vrátane tzv. zeleného vodíka. Zástupca pivovaru Grzegorz Komora tiež ocenil opatrenia vlády a ministerstva na pomoc s prudkým nárastom cien energií, konkrétne zásadné zníženie distribučných poplatkov na elektrinu na úroveň minulého roka, ktoré začne platiť už od pondelka 1. mája 2023.  

Pivovar Šariš patrí do skupiny česko-slovenských pivovarov, ktoré sa spolu s plzeňským Prazdrojom stali pred šiestimi rokmi členmi japonskej pivovarníckej skupiny Asahi. Pivovar Šariš je tiež významným producentom sladu.

Okrem najznámejších ležiakov pod značkou Šariš sa vyrába napríklad aj pivo Smädný mních a v licenčnej výrobe aj pivá svojich partnerov Velkopopovický Kozel, Gambrinus či Birell.

 

Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk