10. 06. 2023

Minister Peter Dovhun sa zúčastnil na Ministerskej konferencii Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj v Paríži

Minister Peter Dovhun zúčastnil  na Ministerskej konferencii  Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ktorá sa konala v dňoch 7. až 8. júna 2023 v Pariži. Hlavnou témou ministerského zasadnutia počas predsedníctva Veľkej Británie boli "Zabezpečenie odolnej budúcnosti: Zdieľané hodnoty a globálne partnerstvá".

Ministri jednotlivých členských krajín OECD sa počas zasadnutia venovali téme ekonomického výhľadu so zameraním na rodovú rovnosť a ekonomické posilnenie žien. Nemenej dôležitou témou bola pomoc a podpora Ukrajiny a schválenie Národného programu pre jej obnovu. Okrem ekonomickej odolnosti, inovatíne technológie pre čisté nulové ekonomiky či globálne partnerstvá sa ministri venovali aj diskusii o kritických surovinách. V závere sa diskusie venovali najmä energetike a jej transformácii, aktuálnej situácii na trhoch a krízu, ktorá vzrástla najmä po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine.  

Záverečná časť ministerského zasadnutia v sídle OECD sa venovala nadmerným kapacitám výroby ocele. Slovensko má z globálneho pohľadu na produkcii malý podiel - iba 0,2%, avšak oceliarske odvetvie zamestnáva na Slovensku pomerne vysoký počet ľudí - tretí najvyšší v rámci Európskej únie. Podľa Petra Dovhuna: "Oceľ a výrobky z ocele budú v nasledujúcich desaťočiach dôležité a kľúčové nielen pre automobilový priemysel, ale oceľ bude na celom svete zohrávať dôležitú úlohu i v energetickej transformácií, a to pri budovaní nových zdrojov bezemisnej energie, tak pri rozširovaní a rekonštrukcii infraštruktúry. Aj preto bolo toto stretnutie dôležitou súčasťou v rámci Ministerskej rady na OECD."

Minister Peter Dovhun počas pracovnej cesty absolvoval taktiež viaceré bilaterálne stretnutia. Medzi dôležité patrí najmä stretnutie s generálnym tajomníkom OECD Mathiasom Cormannom, s maďarským ministrom zahraničných vecí a obchodu Petrom Szijjártóm, s poľskou ministerkou pre zmenu klímy a životného prostredia Annou Moskwou, s austrálskym ministrom obchodu a turistického ruchu Donom Farellom, či s Hermanom Halushchenkom, ministrom energetiky pre Ukrajinu. 

  

Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk