21. 06. 2021

Ministri hospodárstva V4 a Francúzska rokovali v poľskom Krakove

Súčasný stav ekonomík v čase koronakrízy, kľúčové priority v rámci národných plánov obnovy či spoločná podpora farmaceutického priemyslu v „postcovidovom“ období. To boli hlavné témy rokovania ministrov hospodárstva štátov Vyšehradskej skupiny (V4) a Francúzska, ktoré sa uskutočnilo v druhom najväčšom poľskom meste Krakov. Slovenskú delegáciu viedol šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík.

Vicepremiér vyzdvihol dôležitosť podpory podnikania a vytváranie stabilného, jednoduchého a predvídateľného prostredia. „Verím, že aj vďaka Plánu obnovy sa podarí na Slovensku v tomto smere urobiť zásadný posun vpred,“ uviedol Richard Sulík, ktorý zároveň ocenil, že ministri mali možnosť diskutovať aj o európskej priemyselnej politike. „V tejto oblasti sa pred nami otvára priestor na rýchlejšiu transformáciu, modernizáciu a digitalizáciu, ale tiež priestor na znižovanie uhlíkovej stopy v priemysle. Práve vďaka týmto trendom sa môže priemysel jednotlivých členských krajín, ale aj Európskej únie (EÚ) ako celku, stať konkurencieschopnejším v globálnom hľadisku,“ dodal minister hospodárstva. V neposlednom rade je podľa neho potrebné zamyslieť sa nad zmenami, ktoré budú znamenať väčšiu sebestačnosť krajín EÚ. „Súčasná situácia totiž poukázala na niektoré slabiny jednotného trhu, vrátane závislosti na dovoze niektorých významných komponentov,“ upozornil Sulík.

Predstavitelia krajín V4 a Francúzska označili rokovania za konštruktívne, výsledkom čoho je aj spoločná dohoda, na základe ktorej budú Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko a Francúzsko spolupracovať na rozvoji a podpore farmaceutického priemyslu. Spomínané štáty chcú aj takýmto koordinovaným spôsobom postupovať v boji proti pandémii a jej dôsledkom.

 

Tlačový odbor MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk