07. 11. 2018

Múzeom obchodu už desať rokov znie kvalitná hudba

Múzeum obchodu v Bratislave mapuje vývoj obchodu na našom území. V terajšej  podobe je zriadené od roku 1991 a má vyše 65 000 exponátov. Projektom Rock v múzeu chcú cez hudbu spropagovať múzeum, dostať ho do povedomia čo najširšej verejnosť a  urobiť z neho skutočne živé múzeum. Za 10 rokov bolo v múzeu 252 koncertoch, 239 skupín a umelcov z 22 krajín celého sveta.

Múzeum obchodu v Bratislave, ktorého zriaďovateľom je Ministerstvo hospodárstva SR, už 10. rok organizuje výnimočný projekt Rock v múzeu. Spustili ho 7. novembra 2008 a jeho zmyslom bolo a stále je, doslova „dostať ľuďom do uší“ informáciu, že existuje Múzeum obchodu v Bratislave, má krásne zbierky a chce sa stať sa vyhľadávaným a navštevovaným kultúrnym stánkom, vysvetlil riaditeľ marcel Juck. Ide o snahu cez hudbu spropagovať múzeum, dostať ho do povedomia čo najširšej verejnosť, dodal. Múzeum obchodu v Bratislave mapuje vývoj obchodu na našom území. V terajšej  podobe je zriadené od roku 1991 a má vyše 65 000 exponátov. Sídli v Podunajských Biskupiciach a stále expozície má  na Bielej ulici v Bratislave a v Českom Krumlove. Spolupodieľa sa ale aj na rôznych tematických výstavách. Pre verejnosť je otvorené aj cez víkendy. Jeho súčasťou je aj historický hostinec, kde sa ale čapuje reálne a kvalitné pivo.

Projekt Rock v múzeu prináša do priestorov múzea koncerty rockovej, bluesovej, alternatívnej či folkovej hudby. Za 10 rokov bolo v múzeu 252 koncertoch, 239 skupín a umelcov z 22 krajín sveta - z USA, Čiech, Anglicka, Poľska, Austrálie, Talianska, Holandska, Kanady, Nemecka či Grécka, Argentíny Južnej Afriky a Fínska. V tejto pre múzeum nie tradičnej aktivite plánujú pokračovať aj naďalej. Už teraz je takmer na polovicu obsadený rok 2019 kvalitným programom.

Múzeum obchodu v Bratislave bolo v terajšej  podobe zriadené v roku 1991. Múzeum má vyše 65 000 exponátov. Ide predovšetkým o úžitkové predmety a rozmanité prostriedky historickej reklamy z dvadsiatych až štyridsiatych rokov 20. storočia. Niektoré zbierkové predmety pochádzajú ešte z posledného obdobia Habsburskej monarchie. Unikátna je napríklad zbierka príjmových a registračných pokladníc od renomovaných svetových značiek a producentov. Medzi zbierkami sú aj kompletne zachované zariadenia obchodíkov so zmiešaným tovarom. Zbierka spojená s pohostinstvom obsahuje výčapné zariadenia, plničky fliaš, sudy, zásobníky na nápoje, jedálenské a nápojové servisy. Svoje miesto tu majú aj hracie automaty, gramofóny i orchestrión, ktoré dotvárali atmosféru pohostinstiev. Zbierkový fond múzea obsahuje tiež najrozmanitejšie formy propagačných prostriedkov vo forme plagátov, plechových a smaltovaných tabúľ, kartónových vývesiek a stojanov, priestorových pútačov i vývesných štítov, ktoré z ulice lákali zákazníkov do obchodov.

Podrobnejšie informácie o múzeu ako aj koncertoch sú zverejnené na internetovej stránke: http://www.muzeumobchoduba.sk/ a na facebookovej stránke múzea.

 

Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk