16. 04. 2019

P. ŽIGA: Ak nebudú mochovecké bloky bezpečné, vláda nedovolí ich uvedenie do prevádzky

Horúca hydroskúška tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce (EMO) dopadla nad očakávanie. V niektorých údajoch dokonca výsledky dvojnásobne prekročili plánované parametre.  „Predbežné výsledky hovoria o tom, že horúca hydroskúška dopadla nad očakávania," skonštatoval minister hospodárstva Peter Žiga. Konečnú správu od Úradu jadrového dozoru o výsledkoch testovania reaktora očakáva rezort hospodárstva do konca apríla. Minister Žiga upozornil, že vzhľadom na tlak verejnosti sú kontroly, na ktoré dohliada ÚJD, veľmi dôkladné. Nedovolíme, aby sa s bezpečnosťou hazardovalo, a pokiaľ by sa našli niektoré nedostatky, jadrová elektráreň nebude spustená," dodal Žiga.

Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce je v súčasnosti dostavaný na 98 % a ministerstvo hospodárstva očakáva, že začiatkom leta bude pripravený na zavážanie paliva. Slovenské elektrárne (SE) v pondelok (15. 4.) informovali, že začali poslednú fázu testovania pred uvedením tretieho bloku v elektrárni Mochovce do prevádzky. Oproti harmonogramu trvala horúca hydroskúška o mesiac a pol dlhšie, najmä z dôvodu neplánovanej falošnej aktivácie hasiaceho systému. Oneskorenie bude mať vplyv aj na zvýšenie celkového rozpočtu dostavby oboch blokov, a to v predpokladanom objeme 270 miliónov eur. SE zároveň posunuli predpokladané spustenie bloku do prevádzky o osem mesiacov.

Minister Žiga povedal, že štát, ktorý má v SE tretinový podiel, nebude zvýšenie nákladov financovať a požiada majoritného akcionára o personálne zmeny vo vedení elektrární. „Nie je normálne, aby sme na začiatku roka dostali nejaké termíny a po troch mesiacoch boli termíny zmenené," dodal.

TASR, Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk