08. 11. 2018

P. ŽIGA: Etapu montážnej dielne máme za sebou, prioritou sa stáva inteligentný priemysel

Slovensko patrí v automatizácii priemyslu k svetovým lídrom. V ešte väčšom etablovaní inteligentného priemyslu na Slovensku nám bráni nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, ako aj nedostatok investícií. Vláda pred mesiacom prijala 35 konkrétnych opatrení, aby sa situácia zlepšila.

O budúcnosti  inteligentného priemyslu, integrovanej automatizácii a digitálnej transformácii slovenského priemyslu, inováciách v energetike - najmä vo vzťahu k životnému prostrediu, a budúcnosti práce i vzdelávania v súvislosti so štvrtou priemyselnou revolúciou diskutujú odborníci  na technologickej konferencii  SlovakiaTech Forum – Expo Košice 2018. Prezentovať sa na nej bude viac ako 30 odborníkov zo Slovenska a zahraničia, zaregistrovaných je vyše 300 hostí. Minister hospodárstva Peter Žiga vo vystúpení zdôraznil, že pokiaľ ide o automatizáciu, Slovenská republika patrí medzi svetových lídrov. „Podľa najnovších údajov Medzinárodnej federácie robotiky minulý rok na Slovensku vo výrobnom sektore pripadalo na 10 000 zamestnancov 151 robotov. To nás zaraďuje do prvej pätnástky krajín na svete," dodal minister. Pre porovnanie - v roku 2015 to bolo iba 79 robotov a celosvetový priemer je v súčasnosti 85 robotov.

Slovensko má podľa šéfa rezortu hospodárstva etapu montážnej dielne už za sebou. Prioritou sa stáva zavádzanie automatizácie a digitálnej výroby, digitalizácia riadiacich systémov a využívanie komunikačných sietí pre podnikové procesy. Ministerstvo hospodárstva pripravilo a vláda pred mesiacom schválila 35 opatrení, ktoré by mali pomôcť  pri etablovaní inteligentného priemyslu na Slovensku. Podľa ministra Žigu treba otvorene priznať, že v súčasnosti sú najväčšími problémami nepripravenosť škôl na túto zmenu, a teda nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, ako aj nedostatok investícií do inteligentného priemyslu. Rezort hospodárstva podporuje inteligentný priemysel či už prostredníctvom investičnej pomoci, ale aj prostredníctvom Operačného programu Výskum a inovácie s výzvami zameranými na budovanie výskumných, vývojových a inovačných kapacít vo firmách.

Cieľom košickej konferencie SlovakiaTech Forum je byť akousi národnou platformou dialógu pre tvorcov politík a aj tých, ktorí samotné inovácie implementujú v praxi, čiže súkromné firmy, uviedol organizátor podujatia, prezident neziskovej organizácie Slovak Invest a SlovakiaTech a bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov. Dodal, že je rád, že sa podarilo vytvoriť priestor na diskusiu o budúcnosti priemyslu pre štátnu správu, vedeckú a akademickú obec či súkromné firmy.

 

Odbor komunikácie MH SR, TASR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk