15. 05. 2019

P. Žiga: Máme záujem pomôcť veľkým zamestnávateľom

Vláda má záujem pomôcť veľkým zamestnávateľom na Slovensku. Jedným z riešením by mohlo byť definovanie novej kategórie v legislatíve - tzv. strategického zamestnávateľa. Minister hospodárstva Peter Žiga po rokovaní s predstaviteľmi košických železiarní U.S. Steel uviedol, že by sa to malo týkať firiem, ktoré zamestnávajú viac ako 10-tisíc zamestnancov. „Sú to zamestnávatelia, ktorí keď začnú mať nejaké problémy, výrazne by to mohlo zatriasť trhom práce," vysvetlil P. Žiga. Do tejto kategórie by mohlo patriť 5 - 6 zamestnávateľov na Slovensku a vláda by k nim ako k veľkým zamestnávateľom mala špeciálny prístup.

Minister hospodárstva navštívil oceliarenskú fabriku v čase, keď Spoločnosť U.S. Steel Košice plánuje pre situáciu na trhu s oceľou predĺžiť zavedenie štvordňového pracovného týždňa. Oceliarsky priemysel v Európe je podľa Žigu aktuálne v o niečo ťažšej situácii ako vlani. „Ten trh sa nachádza v jemnej depresii, čo môže znamenať aj nižšie výnosy a zisky, ale napriek tomu oceňujem, že U. S. Steel sa rozhodol ďalej investovať v Košiciach a zvyšovať možno aj produktivitu práce, ktorá je potrebná pri zachovávaní konkurencieschopnosti," zdôraznil. S vedením spoločnosti šéf rezortu hospodárstva diskutoval o možnostiach vlády, ako si vzájomne vyjsť v ústrety a zachovať zamestnanosť a výrobu na ďalšie obdobie.

Priamo v USA s vedením americkej spoločnosti priamo začiatkom mesiaca rokoval premiér P. Pellegrini. Ubezpečili ho, že predaj U.S. Steelu Košice a ani masívne prepúšťanie zamestnancov nie je v hre.

 

SITA, TASR, Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk