01. 10. 2018

P. Žiga: Nadštandartné väzby s Českom nám zostali

Sté výročie vzniku Československa si naše krajiny pripomínajú aj na tohtoročnom Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Brne. Slávnostného otvorenia sa zúčastnili premiéri Andrej Babiš a Peter Pellegrini, ako aj ministerka hospodárstva ČR Marta Nováková a jej slovenský rezortný partner Peter Žiga. Na veľtrhu sa tento rok prezentuje rekordný počet vystavovateľov zo Slovenska - 107. Spoločnú históriu pripomína unikátna výstava najslávnejších českých a slovenských priemyselných výrobkov „100RIES“. 

Tohtoročný Medzinárodný strojársky veľtrh v Brne sa stal pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa priestorom  na prezentáciu spoločnej česko-slovenskej histórie, ale zároveň na ňom ukazujeme Slovensko ako mladú krajinu s inovačným potenciálom, uviedol pri slávnostnom otvorení veľtrhu minister hospodárstva Peter Žiga. Zároveň zdôraznil, že „spoločný štát priniesol historický impulz nielen pre národnoštátne záujmy, ale aj pre ekonomiku, a nadštandardné väzby nám zostali.“ Spolu so slovenským ministrom hospodárstva sa otvorenia zúčastnila aj jeho české kolegyňa Marta Nováková a obaja premiéri Andrej Babiš a Peter Pellegrini. Slovensko sa pre tento rok stalo partnerskou krajinou tohto tradičného úspešného veľtrhu. Prezentuje sa na ňom rekordných 107 subjektov, čo je po Nemecku druhé najpočetnejšie zastúpenie. Čo sa týka plochy, Slovensko je dokonca najväčším vystavovateľom. 

Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) dalo vo svojom pavilóne tento rok priestor 42 inovatívnym a úspešným slovenských subjektom. "Pod značkou GOOD IDEA SLOVAKIA sú tu projekty, ktoré majú potenciál presadiť sa v zahraničí a zároveň ukazujú, že Slovensko je moderná krajina, atraktívna pre investície a podnikanie," zdôraznil minister Žiga. V súvislosti s výročím sa pripravila unikátna výstava najslávnejších českých a slovenských priemyselných výrobkov „100RIES“. Za slovenskú stranu sa medzi legendami ocitol traktor ZETOR, moped Babetta, nesmrteľná 1203-ka alebo historicky prvý sériovo vyrábaný osobný automobil na Slovensku - Škoda 743 Garde kupé z roku 1982. Návštevníci si budú  môcť pozrieť aj elektrickú formulu tímu študentov Slovenskej technickej univerzity, ktorá je schopná zrýchliť na 100 km/h za 3,2 sekundy.

 

Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk