07. 12. 2021

R. Sulík: MH odmieta návrh EÚ na zákaz používania streliva s obsahom olova

Ministerstvo hospodárstva SR nesúhlasí s pripravovaným plošným zákazom používania a predaja streliva s obsahom olova na civilné použitie. Rezort podporuje strelecké organizácie a bude sa usilovať, aby sa zákaz neprijal. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister hospodárstva Richard Sulík. „Toto je vec, s ktorou nielen široká strelecká verejnosť nesúhlasí. Považujeme to za zlý nápad, za úplne zbytočné obmedzenie aj my, ktorí nie sme strelcami," povedal Sulík. Minister už poslal list so žiadosťou o spoločné zamietavé stanovisko k návrhu rezortným kolegom zo 17 krajín EÚ, ktoré zákaz tiež odmietajú alebo sa ešte o svojom postoji nerozhodli. 

Predseda združenia Legis Telum Ľudovít Miklánek zdôraznil, že opatrenie by prinieslo zásadné sťaženie vykonávania strelectva, ohrozenie bezpečnosti, stratu konkurencieschopnosti reprezentantov a praktickú likvidáciu niektorých streleckých odvetví. Podotkol, že olovo sa do životného prostredia najviac dostáva vo forme aerosólov z priemyselných podnikov a z projektilov zbraní sa uvoľňuje iba v styku s vodou. Veľká časť streliva sa pritom používa na strelniciach, z ktorých je možné olovené guľky recyklovať. 

Náhrada olova napríklad rôznymi druhmi ocele, meďou či chrómom je podľa Miklánka nielen drahšia, ale na ich výrobu treba oveľa väčšie množstvo energie, čo v rozpore so zámerom navrhovanej úpravy viac zaťažuje životné prostredie. Imrich Šuba zo Slovenského poľovníckeho zväzu pripomenul, že poľovníci už podľa súčasne platnej legislatívy nesmú používať olovo v blízkosti mokradí. Plošný zákaz by však napríklad znemožnil používanie 80 % súčasných brokových zbraní, čo by podľa Šubu bol zásah do vlastníctva. „Táto téma je veľmi radikálna, radikálne sa dotýka veľkej skupiny osôb a nemá opodstatnenie ani logiku," dodal Šuba.

 

TASR, Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk