12. 02. 2021

R.Sulík: Z talianskych rádioaktívnych materiálov nezostane na Slovensku ani gram

Z rádioaktívnych materiálov, ktoré pre Taliansko spaľuje Jadrová vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), na Slovensku nezostane nič a všetok rádioaktívny popol sa vyvezie naspäť do krajiny pôvodu. Povedal to na tlačovej konferencii minister hospodárstva Richard Sulík. Šéf rezortu sa dohodol s ministrom životného prostredia Jánom Budajom, že JAVYS po ukončení súčasne platnej zmluvy s talianskou spoločnosťou nebude nové zahraničné zmluvy na spaľovanie rádioaktívnych odpadov uzatvárať.

Sulík spresnil, že JAVYS spaľuje nízko rádioaktívny odpad, ktorý vzniká pri likvidácii jadrových zariadení, ako napríklad rukavice, návleky, alebo prostriedky na čistenie. "Zmluva platí niekoľko rokov, ten odpad sa sem dovezie, tu sa to spáli, a to, čo zostane, sa späť vyvezie. Na Slovensku nezostane jeden jediný gram rádioaktivity," povedal Sulík. Generálny riaditeľ spoločnosti JAVYS Pavol Štuller spresnil, že zmluva s talianskou spoločnosťou je platná do roku 2023. Slovensko však spaľovňu rádioaktívnych odpadov potrebuje aj na likvidáciu vlastných odpadov. JAVYS preto postavil novú spaľovňu s vyššou kapacitou, no tá zatiaľ od rezortu životného prostredia nedostala povolenie na riadnu prevádzku. V súčasnosti podľa Sulíka spaľovňa likviduje v skúšobnej prevádzke iba nerádioaktívne odpady.

JAVYS sa v súčasnosti podľa Štullera zaoberá aj prípravou na vybudovanie dlhodobého skladu vyhoreného jadrového paliva, nakoľko dočasné úložisko je už naplnené na 93 % a plné bude v roku 2023. Na základe geologického prieskumu má spoločnosť vyhliadnuté dve lokality na strednom Slovensku. "V súčasnej dobe prebiehajú prípravné práce a verím, že sa tento projekt napriek odporu niektorých aktivistov podarí dokončiť v stanovenom období, pretože je to v strategickom záujme Slovenskej republiky," dodal.

 

TASR, Tlačový odbor MH SR; foto: TASR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk